NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Jane Austenová: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 78  59 Kč (-25%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

8.

O něco později seděl Terazky s oběma důstojníky v rotní kanceláři. Sálalo z něho sebevědomí a hleděl na své podřízené s jistotou a s patřičnou arogancí. Nadporučík Mazurek mžikal očima jako ustrašená myška při spatření velihého hada a poručík Troník cítil, že mu není dobře od žaludku.

Major je nechal chvíli vařit ve vlastní šťávě a teprve, když zjistil, že jsou dostatečně připraveni, pravil: "Mali sme bojový poplach. Čo na to povietě, Mazurek ?"

Nadporučík něco nesrozumitelného zamektal.

"A vy, Troník ?" otázal se Terazky.

"Myslím, soudruhu majore, " soukal ze sebe poručík, "že cvičení nedopadlo dobře."

Terazky spokojeně zakýval hlavou. "Čo robiť s dostojníkmi, " pravil, "ktorí majú také výsledky.Něpatria taký dostojníci pred vojenského prokurátora? Lebo ich mám iba preložiť ? Do Volar ? Lebo do Hornej Planej ?"

Mazurek i Troník se otřásli. Tábor je přece jen město s dvěma biografy a dá se tu jakžtakž vydržet. Ale Horní Planá ? A z Terazkyho tónu bylo zřejmé, že za určitých okolností myslí svou pohrůžku vážně.

"Čo povietě, páni dostojníci ?" otázal se major. "Čo mám terazky s vami robiť ?"

Páni důstojníci neodpovídali a major mohl přejít k druhému bodu dnešního programu. Vyzval Troníka, aby mu oznámil, jak to myslí s tou mimořádnou událostí.

"Jsem přesvědčen, soudruhu majore", soukal ze sebe poručík, "že to, co se stalo je závažná událost, kterou nelze vyřídit mávnutím ruky nebo kázeňským trestem. Vojíni Macek a Cína opustili v pracovní době stavbu a navštívili hostinec na Bráníku. Zde požili větší množství piva a silně se podnapili. Když jsem vstoupil za účelem kontroly, počali mi spílat. Byl jsem nazván šmejdem a zahrnut sprostými slovy. Nakonec mi vojín Macek vrazil dvě facky a vojín Cína mě silně nakopl."

"Čo bolo dialej ?" zeptal se major.

"Nechal jsem vojíny zajistit," řekl Troník, "a rozhodl jsem se trvat na tom, aby se jejich přestupek řešil před vojenským soudem. Napadení politického pracovníka je nejen vážné porušení vojenské kázně, ale je i semenem, které kdybychom nechali vzklíčit ..."

"Máme vela mimoriadnych událostí, Troník", přerušil ho Terazky. "Vojín Pašina na vojenském statku kravy, barany a hydinu postrielal."

"Chápu tuto obtížnou situaci, soudruhu majore," řekl Troník, "ale což lze napadení důstojníka a jeho zfackování kvalifikovat mírněji ? Dneska zfackovali mě, zítra vás a pozítří třeba samotného soudruha ministra Čepičku."

"Něpočul som, že súdruh minister chodí Na Bráník", ušklíbl se Terazky, "a mně by nenafackovali, Troník. Oknem by som ich vyhádzal a do riti im nakopal."

"Přesto musím trvat na jejich nejpřísnějším potrestání", horlil poručík. "Budou-li postaveni před vojenský soud, zapůsobí to výchovně na ostatní."

"Máme vela mimoriadnych událostí, Troník", zahučel major. "Slobodník Savek do Plzně išel recitovať a vrátil se na Zelenú Horu s triplom."

(...)

 

(Miloslav Švandrlík, Černí baroni)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist