NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Karl May: balíček 19 elektronických knih (PDF+ePub)     za 673  269 Kč (-60%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

DESÁTÁ KAPITOLA
Zatčení

K mé nesmírné rozmrzelosti jsem však Poirota nezastihl a starý Belgičan, který se objevil po mém zaklepání, mi pouze sdělil, že je přesvědčený o tom, že odjel do Londýna.

Byl jsem ohromený. Proboha, co může Poirot právě teď pohledávat v Londýně? Rozhodl se k odjezdu náhle, nebo pojal tento úmysl již před několik hodinami, když ode mne odcházel?

Vydal jsem se zpět na zámek a nemohl jsem se zbavit určitého rozladění. Bez Poirota jsem byl rázem nejistý, nevěděl jsem, co počít. Předvídal snad to zatčení? A neměl v něm nakonec sám prsty? To byly otázky, které jsem nedokázal rozlousknout. Ale co mám zatím dělat? Můžu o tom zatčení hovořit na zámku, nebo ne? Ačkoli jsem se snažil si to nepřipouštět, pomyšlení na Mary Cavendishovou mne tížilo. Nebude pro ni novina znamenat hrozný šok? Snažil jsem se na ni nemyslet jako na podezřelou. Ona do toho nemohla být zapletená – přece by se ke mně v takovém případě již dávno donesly nějaké narážky.

Samozřejmě že jsem před ní nemohl stále tajit fakt, že byl doktor Bauerstein zatčený. Nazítří se to ostatně objeví v každém deníku. Přesto jsem se zdráhal vy troubit to do světa. Kdyby tady tak byl Poirot, toho bych mohl požádat o radu. Co ho to jen napadlo, vydat se na záhadnou cestu do Londýna?

Přesto můj obdiv k jeho schopnostem nesmírně stoupl. Dříve by mne ani ve snu nenapadlo doktora podezírat, dokud mi myšlenku nevnukl Poirot. Ano, bezesporu, ten nevysoký muž je mazaný.

Po chvilce přemítání jsem se rozhodl, že se svěřím Johnovi, a rozhodnutí, zda bychom to měli ostatním oznámit, ponechám na něm.

Když jsem mu novinu sdělil, zareagoval ohromným hvízdnutím.

„Panečku! Tak jste měl pravdu. A já tomu nevěřil.“

„Víte, ono to vlastně překvapuje jen do chvíle, než si na tu skutečnost zvyknete, a pak už vidíte, jak do sebe všechno zapadá. Ale jak se zprávou naložíme? Je jisté, že zítra o tom bude vědět každý.“

John přisvědčil.

„Nevadí,“ řekl nakonec, „v této chvíli si to necháme pro sebe. Není nutné o tom hovořit. Jak sám říkáte, velmi brzy o tom bude ostatně vědět každý.“

Druhý den jsem nemohl dospat a hned po ránu jsem dychtivě rozevřel noviny, avšak ke svému velkému překvapení jsem v nich nenalezl jedinou zmínku o zatčení!

Narazil jsem pouze na jeden sloupek o „Styleském případu“, jinak ani slovo. Bylo to poněkud záhadné, ale předpokládal jsem, že Japp si z nějakého důvodu nepřál, aby o tom noviny psaly. Nijak mne to neznepokojilo, protože to naznačovalo, že dojde k dalším zatčením.

Po snídani jsem se rozhodl zajít do vesnice, chtěl jsem se ujistit, zdali se již Poirot nevrátil; ale ještě předtím, než jsem vyrazil, se za jedním z oken objevila důvěrně známá tvář a stejně důvěrně známý hlas pozdravil:

Bon jour, mon ami.“

„Poirot!“ vykřikl jsem s ulehčením a popadl ho za ruce, abych ho odtáhl dovnitř do místnosti. „Nikdy jsem neviděl nikoho raději než právě teď vás. Musím vám říci něco, co jsem zatím neprozradil nikomu kromě Johna. Co myslíte, udělal jsem dobře?“

(...)

 

(Agatha Christie, Záhada na zámku Styles)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist