NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 7 elektronických knih (PDF+ePub)     za 311  171 Kč (-45%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Poslední novinky:

26.2.2020
Kompletní kniha: Jo NesbøJo Nesbø
[29.3.1960]
: Zrada

25.2.2020
Kompletní kniha: Arthur C. ClarkeArthur Charles Clarke
[16.12.1917-19.3.2008]
: Město a hvězdy

24.2.2020
Kompletní kniha: Michal VieweghMichal Viewegh
[31.3.1962]
: Vybíjená

 

  
  

Náhodná ukázka:

Orel ležel na hadrovém koberci nedaleko vyhaslého krbu. Vypil trochu vody, nad kterou Bábi zamumlala několik zaklínadel, která měla za normálních podmínek udělat dojem na pacienty, ale člověk nikdy neví, co kdyby na nich opravdu něco bylo. Pak taky zhltl pár kousků syrového masa.

Jedinou věc pták neudělal. Neprojevil ani tu nejmenší známku inteligence.

Bábi už napadlo, jestli je to vůbec ten správný pták. Riskovala další štípnutí a dlouho se mu dívala do nepřátelských oranžových očí a snažila se přesvědčit sama sebe, že hluboko v nich, téměř mimo dosah, zahlédla podivnou malou jiskřičku.

Pátrala uvnitř orlí hlavy. Orlí vědomí bylo živé a ostré, ale bylo tam ještě něco jiného. Vědomí samozřejmě nemá barvu, ale přesto některé prameny orlího vědomí vypadaly jako purpurové. Kolem nich se místy objevovala jemná stříbrná vlákna.

Esk pozdě pochopila, že vědomí formuje tělo, že Zapůjčení je jedna věc, ale vtělit se do cizího těla beze zbytku věc jiná. Je to samozřejmě možné, ale vyžaduje to krutou daň.

Bábi seděla a houpala se na židli. Uvědomovala si, že je bezradná, protože rozplést pomíchaná vědomí bylo mimo její síly, nebylo to v moci nikoho v horách Beraní hlavy, nedokázal by to dokonce ani -

Neozval se žádný zvuk, ale snad se svým způsobem změnil charakter vzduchu. Podívala se na hůl, kterou od návratu trpěla v domě.

„Ne,“ odpověděla rozhodně.

Pak si ale pomyslela: Jenže proč to vlastně říkám? Čí pýchu to podporuju? Svoji. Tady je síla, ale není to síla toho druhu, který znám já.

Široko daleko žádná jiná síla neexistuje. A už teď vlastně může být pozdě.

Na tyhle věci není nikdy moc brzo.

Natáhla ruku k ptačí hlavě, uhladila peří a rozptýlila nejistotu. Pták jí dokonce dovolil, aby ho zvedla ze země, a sedl si jí na zápěstí. Pařáty sevřel tak pevně, že jí na několika místech vytryskla krev.

Bábi zvedla hůl a pomalu vyšla nahoru, kde leželo v úzké posteli pod vyřezávaným stropem nehybné tělo Esk.

Posadila ptáka na pelest v hlavě postele a obrátila pozornost k holi. Vyřezávané tvary se jí znovu přímo před očima přeskupily, jako by odmítaly prozradit jí svou skutečnou podobu.

Bábi nebyla v užíván čar a magie žádný nováček, ale věděla, že zatím spoléhala spíš na to přitlačit tady nebo tam, a tak jemně a opatrně řídit chod věcí. Ona by to neřekla přímo takhle, spíš by to prohlásila, že když víte, kam se dívat, prostředek se vždycky najde. Síla hole byla hrubá, divoká, syrová magie, vydestilovaná ze sil, které ovládaly samotný vesmír.

Bude to něco stát, Bábi věděla dost o magii a čarodějnictví, aby si uvědomovala, že tentokrát bude cena opravdu vysoká. Ale když si lámete hlavu s cenou, tak proč jste vůbec lezli do obchodu, co?

Odkašlala si a přemýšlela, co se od ní, u všech ďáblů, čeká teď. Možná, kdyby -

Náraz síly ji udeřil jako půlka cihly. Cítila, jak ji uchopil a zvedl, a ještě víc ji udivilo, když se podívala dolů a zjistila, že

(...)

 

(Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Čaroprávnost)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist