<<< Literární doupě
Literární doupě

Douglas Adams

RESTAURANT NA KONCI VESMÍRU
(Stopařův průvodce po galaxii 2)

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 3 stran.]

 

Stopařův průvodce Galaxií 2. - Restaurant na konci vesmíru - Adams Douglas
 
 
cena původní: 198 Kč
cena: 176 Kč
Stopařův průvodce Galaxií 2. - Restaurant na konci vesmíru - Adams Douglas
Doctor Who: Shada - Adams Douglas, Roberts Gareth
 
 
cena původní: 348 Kč
cena: 309 Kč
Doctor Who: Shada - Adams Douglas, Roberts Gareth
Reštaurácia na konci vesmíru - Adams Douglas
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 175 Kč
Reštaurácia na konci vesmíru - Adams Douglas

 

   1   >

 

 

Kapitola 1

Bylo to asi takhle:

   Na počátku byl stvořen vesmír.

   Spoustu lidí to naštvalo a většinou se to považovalo za chybný krok.

   Mnohé rasy věří, že vesmír byl stvořen nějakým bohem. Jen Džatravartidové z Viltvodlu VI věří, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký zelený Křečopažout.

   Džatravartidové, kteří žijí v neustálém strachu, že jednou nastane to, co nazývají Příchodem velkého bílého kapesníku, jsou malí modří tvorové s více než padesáti rukama. Díky tomu jsou jedineční v dějinách vesmíru, protože vynalezli dřív intimspray než kolo.

   Kromě obyvatel Viltvodlu VI však teorii Velkého zeleného Křečopažouta téměř nikdo nepřikládá valnou míru, a tak vesmír zůstává hádankou, pro niž všichni neustále hledají vysvětlení.

   Tak například jistá rasa hyperinteligentních pandimenzionálních bytostí si kdysi postavila obří superpočítač zvaný Hlubina myšlení, aby jim jednou provždy vypočítal Definitivní odpověď na Základní otázku života, vesmíru a vůbec.

   Po sedm a půl miliónů let Hlubina myšlení počítal a počítal, až nakonec oznámil odpověď: čtyřicet dva - a tak musel být postaven ještě větší počítač, aby zjistil, jak vlastně zní otázka.

   Tento počítač nazvaný Země byl tak obrovský, že si ho často pletli s planetou - tohoto omylu se dopouštěli hlavně opicím podobní tvorové, kteří se potulovali po jeho povrchu a vůbec netušili, že jsou jen součástí programu obrovského počítače.

   Je to dost zvláštní, protože bez tohoto jednoduchého a samozřejmého poznatku nemohlo nic, co se kdy na Zemi událo, dávat sebemenší smysl.

   Naneštěstí však těsně před kritickým okamžikem odečtení výsledku však byla Země nečekaně demolována Vogony, aby na jejím místě vznikla nová hyperprostorová dálnice - alespoň to Vogoni tvrdili. A tak naděje, že bude konečně nalezen smysl života, byla opět nenávratně ztracena.

   Nebo to tak alespoň vypadalo.

   Dva z oněch podivných, opicím podobných tvorů přežili.

   Arthur Dent a Tricia McMillan neboli Trillian.

   Dva trosečníci.

   Představují všechno, co zbylo z největšího pokusu, jaký kdy kdo podnikl - najít Základní otázku a Definitivní odpověď na život, vesmír a vůbec.

   A zatím, asi tři čtvrtě miliónu kilometrů od jejich kosmického plavidla, lenivě plujícího inkoustovou černí kosmu, se k nim zvolna blíží vogonská loď.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist