NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Dante Alighieri


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Durante degli Alighieri
[1.6.1265-14.9.1321]

Durante degli Alighieri - fotografie
[1] [2] [3]

Dante Alighieri byl italský básník, předchůdce renesance a jeden z nevýznamnějších představitelů světové literatury. Jeho dětství je zahaleno tajemstvím, nicméně je známo, že se mu od mládí dostalo vzdělání ve všech „sedmi svobodných uměních“ - trivium (gramatika – především latina, dialektika a rétorika) a quadrivium (aritmetika, geometrie, astronomie a hudba). Zabýval se studiem antického i soudobého italského a provensálského básnictví.

Dante studoval nejprve v dominikánské škole, poté studoval filosofii a teologii. Po absolvování škol se oženil s Gemmou Donati a aktivně se zapojil do politického života ve Florencii. Roku 1300 se stal priorem městského státu Florencie. V probíhajícím sporu se přiklonil na protipapežskou stranu, roku 1302 byl z Florencie vyhoštěn a zbytek svého života musel strávit ve vyhnanství. Pochován je v Ravenně.

Jeho tvorbu ovlivnila platonická a idealizovaná láska k Beatrici Portinari. Dante ve svém díle hledal ideál lidské a božské dokonalosti. Dantovu tvorbu je možné rozčlenit na tři hlavní období: 1) milostná poesie a rytířské ideály (Nový život - "Vita nuova"), 2) věda a cesta k lidské dokonalosti (latinské traktáty) a 3) touha po náboženské a politické reformě (např. utopický traktát Monarchie - "De monarchia", mající značný význam z hlediska dějin politické filosofie). Vrcholným Dantovým dílem je bezesporu epos Božská komedie   (La Divina commedia), který má tři části: Peklo  , Očistec  , Ráj  . Dante v podstatě vytvořil spisovnou italštinu, kterou svými díly prosadil, zároveň svůj přístup i teoreticky zdůvodnil. Dantovým dílem vyvrcholilo středověké písemnictví.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Oscar Wilde: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 307  169 Kč (-45%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  
  

 

Čtení o Dantovi Alighierim - Pokorný Martin
 
 
cena původní: 209 Kč
cena: 186 Kč
Čtení o Dantovi Alighierim - Pokorný Martin
O rodném jazyce - Alighieri Dante
 
 
cena původní: 228 Kč
cena: 212 Kč
O rodném jazyce - Alighieri Dante
Inferno - Dante Alighieri
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 184 Kč
Inferno - Dante Alighieri

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist