<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jakub Arbes

NEWTONŮV MOZEK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Zázračná madona, Ukřižovaná, Newtonův mozek - Arbes Jakub
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 159 Kč
Zázračná madona, Ukřižovaná, Newtonův mozek - Arbes Jakub
Romaneto v listech. Korespondence z let 1867-1892 - Arbes Jakub
 
 
cena původní: 159 Kč
cena: 148 Kč
Romaneto v listech. Korespondence z let 1867-1892 - Arbes Jakub
Ukřižovaná - Arbes Jakub
 
 
cena původní: 245 Kč
cena: 243 Kč
Ukřižovaná - Arbes Jakub

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Recenze

Vypravěč se vrací do studentských let, kdy se kamarádil se spolužákem, kterého nikdy nenazval jménem, ale nazývá ho "přítelem". Oba se místo přípravy do školy věnovali samostudiu věd přírodních a přátel okultních. A tak se stalo, že 3x opakovali ročník, rodiče je nenechali déle studovat, vypravěč se učil tesařem a přítel šel na vojnu. Před odjezdem k pluku si slíbili, že v případě, že přítel padne, vypravěč mu vystrojí hospodskou hostinu s přáteli a přítel se mu zjeví ze záhrobí.

Přítel sloužil velmi krátce a došlo k bitvě u Hradce, kde padl, neboť mu palaš rozsekl lebku. Vypravěč ho identifikoval, viděl ho umírat. Potom jel domů a vystrojil podle úmluvy příteli zádušní hostinu, na kterou ale žádný z pozvaných přátel nepřišel. Jakmile se roztrpčený vrátí domů, přijde za ním přítel a zve ho do paláce Kinských (otec přítele tam dělal správce). Vypravěč tam jede, ale nemůže najít z chodeb východ a bloudí tam asi 4 hodiny. Potom východ najde a otevřou se před ním dveře do obrovského sálu, kde jsou za stoly šlechtici, lékaři, kněží, matematici, přírodovědci, vždy v uzavřeném společenství. Přijede rakev, lékař konstatuje přítelovu smrt, ale přítel se v rakvi posadí, poté vstane a začne přednášet.

To, o čem mluví, zabere 3/4 knihy, ale poučení je jen málo. Zajímavá je myšlenka, proč v době, o které se píše, nevznikaly mozky jako například Newtona, Rousseauoa, Aischyla, Sofokla, apod. Proč všechno, co lidstvo vymyslí, se zničí válkou a jeden druhého jen zabíjíme a ničíme. Ať se člověk žene dopředu nebo loudá vzadu, ať vede jiné nebo je jimi vlečen, vždy se tak děje rukou osudu, který je mu dán.

Proč zrovna místo přítelova mozku, který byl v bitvě zničen, mu byl dán mozek Newtonův, jsem nepochopila, ale s tímto mozkem cestoval přítel od pravěku až ke své smrti spolu s vypravěčem, kterému přítel nakonec vysvětlil, že to byla jen jeho obrazotvornost, že se nic z toho nestalo.

Doslov je realistický, matka vypravěče ošetřuje a lékař hovoří o záchvatu šílenství.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist