<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jane Austenová

LADY SUSAN
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Lady Susan - Austenová Jane
 
 
cena původní: 99 Kč
cena: 83 Kč
Lady Susan - Austenová Jane
Jane Austenová /H+ H/ - Maletzke Elsemarie
 
 
cena původní: 290 Kč
cena: 244 Kč
Jane Austenová /H+ H/ - Maletzke Elsemarie
Jane Austenová - Miles Robert, Ogrocká Jana
 
 
cena původní: 229 Kč
cena: 192 Kč
Jane Austenová - Miles Robert, Ogrocká Jana

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí).

Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali.

Stručný děj

Lady Susan Vernonová pobývá po smrti svého manžela v Langfordu, kde flirtuje s ženatým panem Mainwaringem a Sirem Jamesem Martinem, kterého se snaží získat pro svou dceru Fredericu. Po čase ji tato společnost omrzí a vnutí se do domu svého švagra Charlese Vernona a jeho ženy Catherine v Churchhillu. Ačkoli půvabnou Susan provází pověst rafinované a bezcitné kokety, podaří se jí okouzlit mladého Catherinina bratra Reginalda de Courcyho a přesvědčit ho o čistotě svých úmyslů. Stane se ženou jeho srdce. Catherine je nastalou situací velmi znepokojena a o všem informuje svou matku, kterou prosí, aby začala naléhat na Reginalda, aby se vrátil do Londýna a navštívil své rodiče na Parklands. Ale všechny pokusy jsou marné, Reginald stále slepě důvěřuje Lady Susan a odjet nehodlá. Důvěrná přítelkyně Lady Susan, Alicia Johnsonová, jí sdělí, že je jí Sir James neustále nadšen a že by určitě neváhal oženit se přímo s ní, nebo s její dcerou, která nyní pobývá v Londýně u slečny Summersové, kde by jí mělo být poskytnuto vzdělání. Lady Susan později napíše Frederice dopis o případném sňatku se Sirem Jamesem. Její dcera, která se matky bojí a Sir James se jí hnusí, uteče od slečny Summersové ke známým Clarkovým. Lady Susan pošle svého švagra, aby to jel do Londýna urovnat. Vrací se s vyděšenou Fredericou, která se chová velmi ostýchavě a odměřeně. Lady Susan obdrží dopis od slečny Summersové, která jí píše, že Fredericu již zpátky nepřijme. Za několik dní poctí Vernonovi svou návštěvou Sir James, který se jeví jako přihlouplý a prostoduchý mladík. Lady Susan dělá všechno pro to, aby své dceři ztrpčila život a zakáže jí mluvit o své nelibosti k Siru Jamesovi s tetou a strýcem. Zoufalá Frederica, která chová k Reginaldovi vřelé city, se mu odváží napsat dopis, v němž mu vyjeví své trápení. Reginald je touto zprávou otřesen a pohádá se s Lady Susan, ale zanedlouho mu Lady Susan vše po svém způsobu vysvětlí, když zjistí, že by chtěl odjet do Londýna. Nakonec jejich vztah zůstává stejný. Po nějaké době odjíždí Lady Susan do Langfordu, aby se setkala s panem Mainwaringem. Zanedlouho se tam vydá i Reginald. Naneštěstí pro Lady Susan se sejdou v domě Alicie Johnsonové zhrzená manželka pana Mainwaringa, pan Johnson a Reginald. Zde se Reginald dovídá, že Lady Susan se tajně schází s panem Mainwaringem a jeho obelhává. Po tomto zjištění s ní zpřetrhává veškeré styky. Dokonce i pan Johnson zakazuje své ženě, aby se se Susan nadále stýkala. Frederica zůstává v Churchhillu u Vernonových, Catherine si ji velmi oblíbila a doufá, že za nějakou dobu by mohlo konečně dojít ke sňatku Reginalda s Fredericou, i když Reginald stále pobývá v Londýně a vzpamatovává se ze svých zkušeností. Zanedlouho se dovídají, že se Lady Susan provdala za Sira Jamese Martina.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist