NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Honoré de Balzac


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Honoré de Balzac
[20.5.1799-18.8.1850]

Francouzský spisovatel Honoré de Balzac se narodil roku 1799 v měšťanské rodině. Bývá považován za zakladatele kritickorealistického románu.

Školu vystudoval s potížemi, ale i přesto se přihlásil na právnickou fakultu do Paříže. Při studiu provozoval praxi u notáře. Jeho srdce však patřilo literatuře.

Rodina byla ochotna ho finančně podporovat po dobu dvou let s podmínkou, že zúročí svůj talent. Bohužel neuspěl a musel volit mezi praktickým zaměstnáním a psaním podřadných děl na objednávku. Rozhodl se pro psaní.

V té době se velmi zadlužil a věřitelé ho pronásledovali na každém kroku. Velmi rád by pronikl do aristokratické společnosti a získal finančně nezávislé povolání. Nic se mu však nedařilo. Stále splácl dluhy, kvůli kterým musel pracovat i po nocích.

Velmi mnoho pro Balzaca znamenaly ženy. Velice zvláštní vztah měl k paní de Berny, která byla starší o více než dvacet let a byla mu matkou přítelkyní i družkou v jedné osobě. Další ženou jeho života byla vdaná ukrajinskopolská šlechtična Hanská, která později ovdověla. Když se Balzac konečně dočkal sňatku s ní, brzy poté zemřela. Ještě před smrtí ho však opustila. Balzac spoléhal, že mu sňatek s Hanskou pomůže dostat se z dluhů, které byly následkem jeho nákladného života.

Balzac se bezhlavě pouštěl do podnikání, ke kterému neměl vlohy, ale bezúspěšně. Stále více se zadlužoval. Díky svému špatnému podnikání , musel stále více intenzivně pracovat.

Těsně před tím, než oslavil třicítku, přestal psát konzumní literaturu. V této době měl největší finanční potíže a přesto napsal svá největší díla. Honoré de Balzac zemřel v roce 1850.

Další životopisy: [1] [2] 

  
  

 

Otec Goriot - Balzac Honoré de
 
 
cena původní: 179 Kč
cena: 177 Kč
Otec Goriot - Balzac Honoré de
Rozmarné povídky - de Balzac Honoré
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 193 Kč
Rozmarné povídky - de Balzac Honoré
Chvála pomalosti - Honoré Carl
 
 
cena původní: 149 Kč
cena: 149 Kč
Chvála pomalosti - Honoré Carl

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist