<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Michail Bulgakov
překlad: Alena Morávková

DIVADELNÍ ROMÁN
kompletní kniha, e-book

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

ÚVODEM

Upozorňuji čtenáře, že tyhle zápisky vznikly bez mého přičinění. Dostaly se mi do rukou za zcela zvláštních a smutných okolností. Toho dne, kdy Sergej Maksudov loňského jara v Kyjevě spáchal sebevraždu, přišel mi objemný balík a dopis, který sebevrah stačil poslat. V balíku byly zápisky a dopis překvapivého znění.

Maksudov oznamoval, že odchází z tohoto světa a odkazuje mi své zápisky s tím, abych jako jeho jediný přítel rukopis zkorigoval, nadepsal svým jménem a vydal.

Podivná, ale přece jen poslední vůle!

Celý rok jsem pátral po jeho příbuzných a přátelích, ale marně. Nelhal ve svém posledním dopise: neměl nikoho na celém božím světě.

Dárek jsem přijal.

Dále sděluji čtenáři, že sebevrah neměl v životě nic společného s dramatickou tvorbou ani s divadlem a zůstal až do smrti tím, čím byl – skromným spolupracovníkem časopisu Věstník paroplavby. Jedinkrát vystoupil jako spisovatel, a ještě s nezdarem: jeho román nikde neotiskli!

Maksudovovy zápisky jsou tudíž čistým výplodem fantazie, a navíc bohužel fantazie chorobné. Můj přítel trpěl nemocí, která má zcela odpuzující název „melancholie“.

Jako znalec moskevského divadelního života ručím za to, že žádná podobná divadla ani osoby popisované v románu neexistují a nikdy neexistovaly.

A konečně: můj autorský podíl spočívá v tom, že jsem vymyslel název a škrtl motto, které mi připadalo vyumělkované, zbytečné a nepříjemné. Znělo:

Odplatím vám podle skutků vašich.

Jinak jsem doplnil na chybějících místech interpunkci. Do Maksudovova stylu jsem nezasahoval, ačkoliv je zjevně nedbalý. Ostatně co chcete od člověka, který dva dny po tom, kdy dopsal svoje zápisky, skočil po hlavě z Řetězového mostu.

Autor

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist