<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Anthony Burgess

MECHANICKÝ POMERANČ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Mechanický pomaranč - Burgess Anthony
 
 
cena původní: 200 Kč
cena: 192 Kč
Mechanický pomaranč - Burgess Anthony
A Clockwork Orange - Burgess Anthony
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 222 Kč
A Clockwork Orange - Burgess Anthony
1985 - Burgess Anthony
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
1985 - Burgess Anthony

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Recenze

Antiutopická vize, studie zla a násilí ve společnosti.

Román má tři části a každá začíná slovy Co teda jako bude, he?.

Asi patnáctiletý výrostek Alex s partičkou kamarádů mají svérázný způsob zábavy. Sex, násilí a zvrhlost. Jednoho večera zmlátí dědu jdoucího z knihovny a následně se dostanou do domu spisovatele a jeho ženy, kde ve své zvrhlé zábavě pokračují. Jen v okamžiku, kdy večer doma Alex poslouchá vážnou hudbu, se v něm probouzejí určité pozitivní stránky.

Alex musí nést za své činy následky, jeho kamarádi ho zradí, a on je za vraždu stařenky odsouzen a poslán na dva roky do vězení a objeví se šance, jak si zkrátit trest a dostat se na svobodu.

Alex se podrobuje vládnímu experimentu – 14 dní ho pomocí filmů zkouší změnit, až se změní v ideálního občana. Pokud myslí na násilí, udělá se mu fyzicky špatně. Zároveň se mu ale dělá špatně i z jeho milované hudby, protože byla používána při experimentu.

Alexe pouští z vězení, ale nedaří se mu . Doma jeho pokoj zabral podnájemník Joe a on odchází do knihovny, najít způsob, jak nenásilně skoncovat se životem. Nucen konfrontovat se se svojí minulostí, v knihovně ho pozná zmlácený děda a s návštěvníky se pustí do Alexe, který není schopen se bránit. Přijíždí dvojice policajtů – Tupoun a Billy – jeho bývalý kamarád a jeho bývalý nepřítel. Odvezou Alexe za město, kde ho zmlátí.

Alexe se ujímá spisovatel F. Alexander a jeho přátelé D. B. da Silva, Rubenstein a Z. Dolina, kteří bojují proti vládě a jejím experimentům. Spisovatel v Alexovi nepoznává člena partičky, která mu zabila ženu. Až později začíná něco tušit, ale to ho ostatní ubytují Alexe v bytě. Jejich úmysly jsou jiné než Alex předpokládá. Do bytu mu začínají pouštět vážnou hudbu a Alex, aby se zbavil nesnesitelné bolesti, skočí z okna.

Poté, co absolvuje léčbu v nemocnici, se mu vrací jeho původní povaha a pokračuje ve svém bývalém způsobu života. Potkává svého bývalého přítele Pítrse s manželkou, poznává, kterému by změna také prospěla.

Burgess používá pro Alexovo vyprávění hovorovou mluvu, která vznikla mixem ruštiny a angličtiny a slangových výrazů.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist