<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Čapek

O UMĚNÍ A KULTUŘE III
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
<   127   >

 

K HISTORII SLOVA

Člověk druhu pěšího se někdy zaplete do cesty automobilu; i stane se mu, že mu řidič auta v rychlosti vysvětlí, že je trumbera, vrták, motovidlo nebo něco podobného; ale v době novější někdy od řidiče zaslechne: “Tak se tu nepleť, ty mamrte vrtohlavá, ty mamrte pruhovaná!”

I zamyslil se člověk pěší nad tím, odkud se vzalo urážlivé a pohněvané slovo “mamrt”. Jisté je, že už zvuk slova zní jaksi nelichotivě. Jednoho učeného muže napadlo, není-li to slovo původu starokřesťanského; neboť prvotní křesťané trpěli v Římě in carcere Mamertino, ve vězení Mamertově; snad jim proto tehdejší lepší, řekněme autoklubová veřejnost přezdívala pohrdavě mamrtů. Ale spíše lze přijmout jiný učený výklad: že slovo “mamrt” k nám přišlo z Francie. Tam leckterý pěší i na gumách jedoucí našinec mohl hodně často slyšet zvolání: “Cela m’emmerde.” Nelze to doslovně přeložit: co do zdvořilosti rovná se to asi našemu “vlez mně někam”. “Tu m’emmerdes! Cela m’emmerde!” Zdá se opravdu, že náš český mamrt připutoval od břehů Seiny.

 

Lidové noviny 11. 1.


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

<   127   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist