<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Čapek

OD ČLOVĚKA K ČLOVĚKU I
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
<   37   >

 

LETENSKÁ KOMUNIKACE

V Technickém muzeu (na Hradčanech) vystavuje stavební úřad města Prahy svoje návrhy na řešení letenské komunikace. Jak v Národních listech sděleno, byla prvotně zamýšlena výstava všech návrhů k této veliké otázce se vztahující; ježto však nebyla obeslána, zůstalo jen na výstavce stavebního úřadu, takže zde schází srovnávací materiál. Nelze tedy pronésti konečného úsudku o přednostech toho kterého návrhu; pamatuji se sice na uveřejněný projekt arch. Kouly, nemohu však srovnávati starou vzpomínku s dojmem zcela čerstvým. Snad se brzo dočkáme velké ideové soutěže na řešení všech stěžejních stavebních otázek Velké Prahy; pak bude možno srovnávati a voliti.

Podnes není definitivně rozhodnut spor, má-li se letenská komunikace vésti tunelem či průkopem. Pro tunel mluví nepoměrně menší odkop, a tedy snazší a daleko méně nákladná proveditelnost, jakož i zachování velké stavební plochy na letenském plató, což zvláště padalo na váhu, jakmile byla na Letné projektována novostavba české techniky. Průkop má proti tomu nepopíratelné přednosti pohledové, je vzdušnější, elegantnější, stavebně efektnější; i když klade pracovní úkoly pro dnešní dobu skoro nepřekonatelné (neboť nejde jen o dělníky, nýbrž i o potahy pro odvoz hlíny), nabývá právě dnes zvýšené svůdnosti naším novým snem o vybudování parlamentu v samotné ose komunikace letenské, v průseku přímých drah od radnice i od Hradu. Má-li se tento sen uskutečniti, pak stojíme před novou skutečností, s níž projekt stavebního úřadu ovšem nepočítal.

Stavební úřad města Prahy řešil tunel i průkop. Na výstavce vidíme vývoj celé myšlenky; nejprve myslilo se na prostý, velmi dlouhý komunikační tunel, od r. 1912 projektuje stavební rada ing. Vilém Dvořák a architekt Vlastislav Hofman kombinaci krátkého tunelu s mělkým průkopem. Vchod do tunelu je šťastně a mohutně řešen obloučitou architekturou, schodové serpentiny a terasy spojují architekturu se sadovou strání hladkým a bystrým přechodem, vysoký pylon nad tunelem na temeni Letné dává vzletný a vítězný akcent technickému dílu. Temeno Letné zůstává zachováno hříštím a sadům, sady odívají nízké, táhlé boky průkopu, jenž po krátkém stoupání ústí v nové náměstí, střed budoucí čtvrti letenské, na němž dominuje jakási veřejná budova v ose komunikace. Načež projekt rýsuje ještě elegantní, odvážně rozvrženou regulaci velkých uličních koridorů a spojovacích tepen nové čtvrti; zde s radostí tušíte bohatství průhledů a ladnost velkoměstských prostorů nově otevřených. Skutečná přednost tohoto projektu je šťastné uchování dlouhého parkového pásu letenské stráně, do něhož je tunel vsazen diskrétně i odvážně, takže není ani pustou černou dírou, ani se nepřikládá k zelenému úbočí těžkou a honosnou architekturou.

Roku 1914 vypracovává stavební úřad alternativu komunikace průkopem překlenutým branami. Oku se ovšem snadno zamluví (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

<   37   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist