<<< Literární doupě
Literární doupě

Robin Cook
překlad: Jiří Kostelecký

MUTACE

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Rosely a jejich mutace - Pringle Russell
 
 
cena původní: 390 Kč
cena: 323 Kč
Rosely a jejich mutace - Pringle Russell
Nákaza - Cook Robin
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 199 Kč
Nákaza - Cook Robin
Hostiteµ - Cook Robin
 
 
cena původní: 214 Kč
cena: 171 Kč
Hostiteµ - Cook Robin

 

   1   >

 

 

 

„JAK TROUFÁTE SI TAKTO ZAHRÁVATI SE ŽIVOTEM.“

Mary Wollstonecraft Shelleyová Frankenstein (1818)

 

 

UVNITŘ milionů neuronů narůstala od okamžiku jejich zrodu před šesti měsíci neustále elektrická energie. Nervové buňky jí byly bez přestání buzeny až ke galvanickému prahu. Větvení jejich kratších výběžků a podpůrné nervové buněčné tkáně narůstalo exponenciální křivkou, stotisíci nově vytvořených spojení vznikajících každou přibývající hodinou. Připomínalo to jaderný reaktor těsně před dosažením magicky osudového nadkritického bodu, kdy se začíná spouštět řetězová reakce.

Konečně k tomu došlo! Byla dosažena a dále překračována prahová hodnota. Miniaturní šípy elektrických výbojů se rychlostí blesku šířily složitým pletivem oněch nově vytvořených a navzájem mezi sebou vazbami propojených spojení a aktivizovaly veškerou hmotu. Nervová zakončení vodivých vláken, axonů, nazývaná synaptické knoflíky počala ve velkém uvolňovat neurotransmitery, nervové přenašeče, a neuromodulátory, které pak vzruchy předávaly dál, zvyšujíce tak celkovou energetickou hladinu k dalšímu kritickému bodu.

Z této komplexní mikroskopické buněčné činnosti se vyvinula jedna z fantastických záhad vesmíru: vědomí! Opět došlo ke zrození duchovna z hmoty.

Vědomí je nutnou podmínkou pro vytvoření základů paměti a vlastního myšlení; a také pro pocity hrůzy, úzkosti, strachu a děsu. A právě s vědomím se pak dostavilo i ono břemeno znalosti smrti, tak konečné a neodvratné. Avšak prozatím se vytvořenému vědomí onoho uvědomění ještě nedostávalo. To byl až další stupeň ve vývojové posloupnosti, k němuž mělo již brzy dojít.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist