<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Robin Cook
překlad: Eva Brožová

ŠOK
náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Robin - Frýbová Zdena
 
 
cena původní: 189 Kč
cena: 187 Kč
Robin - Frýbová Zdena
Pandemie - Cook Robin
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 335 Kč
Pandemie - Cook Robin
Hostitel - Cook Robin
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 239 Kč
Hostitel - Cook Robin

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

Přítelkyně Deborah a Joanna, studentky postgraduálu, se rozhodnou vyřešit své finanční obtíže. Odpovědí na inzerát exkluzivní kliniky, která se zabývá léčbou neplodnosti a hledá dárkyně vajíček.

Obě podstoupí odběr, a přestože dostanou dobře zaplaceno, ze zvědavosti se začnou zajímat o další aktivity kliniky. Jejich zájem se brzy mění v posedlost, Když narážejí na neprostupnou hráz mlčení a utajovaných informací.

Pátrání se začíná měnit v noční můru…

 

Buňka lidského vajíčka, neboli zárodečná vaječná buňka, která byla lehce nasáta pomocí tupého konce pipety, se od svých přibližně šedesáti sourozenců v ničem nelišila. Pouze se nacházela nejblíže tenoučké skleněné trubičce v okamžiku, kdy se její konec objevil v zorném poli laboratorního technika. Skupina vaječných buněk byla v kapce kultivačního roztoku pod tenkou vrstvou minerálního oleje přenesena pod objektiv silného rozlišovacího mikroskopu. Olej zabraňoval odpařování.

Bylo životně důležité, aby se prostředí těchto živých buněk nezměnilo.

Pevně přichycená vaječná buňka s náležitou zrnitostí cytoplazmy vyhlížela stejně zdravě jako všechny ostatní. Také stejné jako u ostatních její chrotnatin, DNA, fluoreskoval pod ultrafialovým světlem jako miniaturní světlušky v husté mlze. Jediným důkazem, že buňka byla předtím násilně odsáta z vyvíjejícího se folikulu, byly roztřepené zbytky corony radiatajeho zrnitých buněk lnoucích k poměrně hustému obalu zvanému zóna pellucida. Všechny vaječné buňky byly předčasně vytrženy ze svého ovariálního hnízda a dovedeny ke zralosti in vitro, neboli ve zkumavce. V tu chvíli byly připraveny k oplodnění spermiemi, ale ne v tomto případě. Tyto ženské gamety oplodněny nebyly.

Do zorného pole vstoupila další pipeta. Tento nástroj vypadal mnohem nebezpeČněji, zejména pod silným zvětšením mikroskopu. Přestože měl ve skutečnosti v průměru pouze 25 milióntin metru, vypadal jako meč .s koncem zkoseným do ostré špičky. Neúprosně se blížil k nešťastné, znehybněné gametě a rozřízl obal buňky. Pak zkušený laboratorní technik zručně ťukl na kontrolní mikrometr pipety a její konec se vnořil do nitra buňky. Když se přiblížil k fluoreskující DNA, stačil lehký stisk pipety a DNA zmizela ve skleněné trubičce.

Poté co se laboratorní technik ujistil, že gameta a její sestry přežily odstranění jádra podle očekávání, byla buňka opět znehybněna.

K tomu použil laborant další zkosenou pipetu. Tentokrát omezil řez. pouze na zónu pellucida, takže membrána vaječné buňky zůstala ušetřena, a místo aby opět stiskl pipetu, vpravil do prostoru mezi vajíčkem a zónou pellucida nepatrné' množství živného roztoku. Spolu s roztokem se dovnitř dostala i jedna poměrně malá dospělá buňka vřetenovitého tvaru, získaná při stěru v ústech dospělého člověka.

Další krok představoval přenesení gamet s párovými dospělými epitelovými buňkami do čtyř mililitrů fúzního roztoku a jejich umístění mezi elektrody fúzní nádoby. Když byly všechny gamety na místě, technický laborant stiskl vypínač a na 15 milióntin vteřiny vyslal do roztoku devadesátivoltový elektrický impuls. Účinek byl na všechny gamety stejný.

Šok způsobil, že membrány mezi gametami zbavenými genetické informace a jejich dospělými buněčnými partnery se na okamžik rozestoupily a obě buňky splynuly v jednu.

Po tomto splynutí byly buňky umístěny do aktivačního roztoku. Každá gameta, která byla před odnětím své DNA připravena k oplodnění, teď za chemické stimulace prováděla s přijatými, plně komplementárními chromozomy kouzla. Na základě záhadného molekulárního mechanismu se dospělá jádra vzdala svých předchozích epitelových povinností a vrátila se ke své embryonální roli. Po krátké době se jednotlivé gamety začaly dělit, aby vytvořily embrya, která byla brzy připravena k implantaci. Dárce dospělých buněk byl klonován. Vlastně byl klonován přibližně šedesátkrát…

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist