<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Charles Dickens

OLIVER TWIST
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Oliver Twist - Dickens Charles
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 177 Kč
Oliver Twist - Dickens Charles
PEAR   Level 3: Charles Dickens Bk/Multi-ROM with MP3 Pack - Dickens Charles
 
 
cena původní: 232 Kč
cena: 232 Kč
PEAR Level 3: Charles Dickens Bk/Multi-ROM with MP3 Pack - Dickens Charles
Level 3: Charles Dickens Book and CD-ROM Pack - Shipton Paul
 
 
cena původní: 280 Kč
cena: 249 Kč
Level 3: Charles Dickens Book and CD-ROM Pack - Shipton Paul

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Recence

Oliver Twist je jedním z prvních sociálních románů 19. století a jedním z nejznámějších děl Charlese Dickense. Byl několikrát zfilmován a i úspěšně hrán na divadelních scénách. Jeho napsání je údajně vedeno negativními důsledky novelizace chudinského zákona (rok 1834). Dříve byly chudobince na jednotlivých farnostech. Ty byly zrušeny a nahrazeny novými, centrálně organizovanými, kde byly kruté podmínky pro jejich obyvatele.

Hlavní postavou románu je Oliver Twist, chlapec neznámých rodičů, vychovávaný v jednom z těchto chudobinců. Je odsud zvyklý jen na bezpráví, ústrky, hlad a krutost od těch silnějších či mocnějších. Později, jako učeň u hrobníka je využíván zvláště pro svou citlivost a proto utíká do Londýna. Dostává se zde nechtěně do zločinecké bandy, kterou vede starý Žid Fagin. Učitelem zlodějského řemesla se je mu Ferina Lišák, Bili Sikes a jeho družka Nancy. Je přinucen ke společné loupežné akci a je při ní chycen. Před přísným rozsudkem a potrestáním ho zachraňuje pan Brownlow. Bohužel je však unesen svými “druhy" a nucen k opětným krádežím. Ani loupežné přepadení v rodině Mailieových se bandě nezdaří. Oliver je při něm raněn. Ujímá se ho Róza, schovanka paní Mailiové a pečuje o něho. Oliver má tak možnost se seznámit i s lidskou dobrotou, láskou, přátelstvím a něhou.

Nancy objeví, že je příbuzný s Rózou, která je jeho tetou a s nevlastním bratrem - padouchem Monksem. Nancy za to zaplatí svým životem. Je zavražděna bývalým druhem Sikesem. Do případu je zapleten i sluha Bumble, který kdysi krutě vládl chudobinci a nakonec v něm odsouzen dožívá. Sikes při útěku před pronásledovateli umírá. Fagin, vůdce zločinců, je popraven. Před popravou ho Oliver Twist navštíví. Pan Brownlow Olivera adoptuje a ten se tak stává jeho dědicem.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist