Přihlášení Uživatel  Heslo 
Přihlásit automaticky při příští návštěvě    
Registrace
Registrace
Přihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv
Přihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv
Obsah fóra Diskusní doupě » Čeština

Příjmení Chýle
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kastanek
nováček
nováček

PříspěvekZaslal: sobota 25.11.2006, 10:17 
Předmět: Příjmení Chýle
Odpovědět s citátem

Help pomůže mi někdo??? Smile zajímalo by mě, jak se skloňuje příjmení Chýle. Budu se vdávat a můj přítel má příjmení chýle a i já bych chtěla používat takto znějící příjmení a ne zkomoleniny, Chýlová a pod...Díky za názor.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LD
Admin

PříspěvekZaslal: středa 29.11.2006, 21:18 
Předmět: Re: Příjmení Chýle
Odpovědět s citátem

Myslím, že Chýlová by byl gramaticky nejsprávnější tvar, možná by bylo přípustné i Chýleová, záleží na původu toho příjmení, ale to by se vám nejspíš líbilo ještě méně. České zákony jsou v tomto směru benevolentnější než tomu bývalo před několika lety, ovšem stále platí, že pokud byste chtěla používat mužský tvar Chýle, musela byste splnit určité podmínky.

Podle novely zákona o matrikách, jménu a příjmení (zákon č. 165/2004 Sb.), která vešla v platnost dne 16.dubna 2004, má totiž žena možnost užívat ženské příjmení bez povinného přechýlení podle pravidel české mluvnice (tj. bez koncovky –ová) na základě žádosti v těchto případech:

1. pokud je žena cizinkou nebo je českou státní občankou a je jiné než české národnosti nebo je-li českou státní občankou a její manžel je cizinec anebo je-li českou státní občankou, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,

2. na žádost rodičů při narození dítěte ženského pohlaví, pokud je dítě cizincem a pokud je českým občanem, má-li jinou národnost než českou nebo má-li nebo bude mít trvalý pobyt v cizině nebo je-li jeden z jeho rodičů cizincem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Diskusní doupě » Čeština Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: