NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Alexandre Dumas


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Alexandre Dumas, pére
[24.7.1802-5.12.1870]

Francouzský prozaik a dramatik kreolského původu. Otec Alexandra Dumase mladšího. Prvního literárního úspěchu dosáhl historickým dramatem Jindřich III. a jeho dvůr, který byl předchůdcem romanticky pojatého divadla. Pod vlivem W. Shakespeara, F. von Schillera, W. Scotta psal úspěšné historické divadelní hry (Antony), ve kterých vyjádřil romantické pocity své generace. Později se obrátil k pseudohistorickému románu, který mu přinesl veliký úspěch (Tři mušketýři, Hrabě Monte Christo, Královna Margot).

Se skupinou svých spolupracovníků (zejm. historikem A. Maguetem) napsal kolem 300 dramat a románů. Přestože čerpal látku z francouzské historie, jeho díla jsou založena spíše na dobrodružnosti a napínavosti děje než na touze po objasnění pravdivých historických událostí a poznání lidské společnosti. Později z jeho děl mizí romantická citlivost ke společenským problémům. Svým optimismem, životní energií a smyslem pro čest, která je vlastní jeho hrdinům, se stal jedním z nejoblíbenějších spisovatelů své doby.

Česky vyšlo např. Válka žen, Po dvaceti letech, Královnin náhrdelník, Černý tulipán, Věštba staré cikánky, Pařížští Mohykáni.

Další životopisy: [1] [2] 

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2021 Johanesville

TOPlist