<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jaroslav Foglar

DEVADESÁTKA POKRAČUJE
náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 5 stran.]

 

Devadesátka stolního tenisu v Čechách na Moravě a Slovensku - Slobodzian Vladimír
 
 
cena původní: 360 Kč
cena: 278 Kč
Devadesátka stolního tenisu v Čechách na Moravě a Slovensku - Slobodzian Vladimír
Sborník nezávislých foglarovců 7 -
 
 
cena původní: 149 Kč
cena: 125 Kč
Sborník nezávislých foglarovců 7 -
Evangelium podle Jaroslava Foglara - Hošek Pavel
 
 
cena původní: 198 Kč
cena: 166 Kč
Evangelium podle Jaroslava Foglara - Hošek Pavel

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

1. Mirek se dočkal

Žhavé srpnové dny uběhly Mirkovi v nepřetržitých vzpomínkách na uplynulý tábor u Vydří říčky a v netrpělivém očekávání dne, kdy se měla Devadesátka zase poprvé po prázdninách sejít k znovuzahájení své činnosti.

Už aby to bylo! Už aby zde byl ten kouzelný den, kdy se otevřou zamčené dveře klubovny a on spatří zase všechny své kamarády a Tapina s jeho pomocníky Simbou, Bedíkem a Gamou!

A rádce jeho družiny Venda - jestlipak se nezměnil od té doby, co se viděli naposledy? A Mýval, ten věčně nenajedený a rozchechtaný chlapík s kapsami pořád nacpanými chlebem, a malý všudypřítomný Prášek a Kink, pořád tak legračně ustaraný, který doma vždycky vařil, když byla maminka nemocná? Přijdou všichni?

A přijde Jiří? Tady se Mirek při svých vzpomínkách vždy zarazil, a srdce se mu až sevřelo. Jiří - Mirkův veliký vzor, dokonalý chlapec, který Mirka po vstupu do Devadesátky tak pozvedl a pro kterého by Mirek do ohně skočil, se podivně a nepochopitelně na táboře náhle změnil! Z ušlechtilého věrného kamaráda se stal mlčenlivý a do sebe uzavřený chlapec s podivnými náladami, někdy až nevrlý a pořád bolestně zjitřený. Krásná přátelská pohoda, která mezi nimi vládla od Mirkova vstupu do Devadesátky loni na podzim, zmizela jakoby větrem odváta a takřka přes noc v druhé polovině tábora.

I s jinými hochy tam Jiří začal tak jednat, podivně a tvrdě. To bylo Mirkovi alespoň slabou útěchou, že nejen on sám upadl v Jiříkových očích v tak pokořující nemilost! I všichni ostatní!

Marně si Mirek lámal hlavu, co bylo toho příčinou, a Tapin mu Jiřího podivné jednání osvětlil jen v náznacích. Jiří dorůstá - mění se - na každého chlapce ta doba proměny prý jednou přijde - na někoho dříve, na jiného později, na někoho dolehne slaběji, na jiného těžce - ale přijde na každého - čas se nedá zastavit! Mirek to nemohl pochopit a nechtěl se s tím ani smířit.

Téměř denně sbíhal teď Mirek ze svých hradčanských výšin, kde bydlel, dolů do tajemných ulic Kampy, alespoň zvenčí se podívat na klubovnu.

Dvorek, v němž byla klubovna v přízemní stavbě umístěna, byl ztichlý, osamělý a jako vždy přeplněný starými dvoukoláky, nádobami na popel a sudy. Dveře do klubovny byly zašněrovány letními pavučinami bláhových pavouků, kteří do nich nechytili ani jednu mouchu. Okna do klubovny byla šedá prachem.

Naposledy zde bylo živo v den příjezdu z tábora, kdy několik dobrovolníků s Tapinem - a Mirek byl mezi nimi - ještě hned z nádraží z vagónu stěhovalo do klubovny táborové bedny a kufry s nádobím, stany a jinými potřebami. Pak se hoši rozprchli a většina jich jela strávit zbytek prázdnin na venkov k svým příbuzným. Jak se to zdálo Mirkovi už dávno!

A pak kteréhosi podvečera na jedné ze svých cest na Kampu nalezl Mirek na dveřích klubovny připevněny papír. Už z dálky, hned u vrat dvorku jej Mirek spatřil, svítil tam v šeru jako světlo majáku. Mirek se rozběhl přes kostrbaté dláždění ke dveřím jako elektrizován. Konečně tedy nějaká známka života Devadesátky! Nápis zněl:

„Chlapci z Devadesátky! V sobotu dne 6. září se koná naše zahajovací schůzka zde v klubovně. Začínáme v pět hodin odpoledne. Přijďte všichni v krojích jako vždy, když začínáme nové období. Podepište se na tento papír, kdož jste toto oznámení četli, a sdělte jeho obsah každému našemu chlapci, kterého potkáte nebo který bydlí blízko vás. Na shledanou. Tapin.“

Mirkovi se až zamotala hlava radostí. Tak konečně! Dočkal se! Za několik dnů zase tedy začne vše to krásné, co s Devadesátkou souviselo! Výpravy daleko za město, shledání se všemi hochy, družinové schůzky v klubovně, napínavé celoměsíční závody mezi družinami, zase bude vydáván oddílový časopis, na stroji rozmnožovaný, Mirek bude do něho zase kreslit a psát, zase bude veselo a živo.

Za několik dnů se tedy bude moci Mirek obléknout také do junáckého kroje! Vždyť Tapin to jasně tady píše: „Přijďte všichni v krojích...“

Hochům v Devadesátce byl kroj vzácností. Nosili jej jenom na nedělní výpravy, jinak ne! Jen dvakrát do roka předpisovaly zákony Devadesátky kroj ještě obléknout. Poprvé to bylo vždy na zahajovací schůzce, kterou se otevírala činnost Devadesátky po táboře, podruhé hoši přišli v kroji na vánoční nadílku v zimě.

Proto si hoši z Devadesátky také kroje náležitě cenili a obléknout jej bylo pro ně svátkem, na který se nedočkavě těšili.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist