Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Allen Ginsberg


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Irwin Allen Ginsberg - životopis

Irwin Allen Ginsberg
[3.6.1926-5.4.1997]
Irwin Allen Ginsberg - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Allen Ginsberg - Poslední bard tohoto století

Když se Allen Ginsberg dozvěděl, že brzy zemře, zavřel se v pracovně a pustil se do vyřizování restů. Na věčný odpočinek se pak v sobotu 5. dubna 1997 ve dvě hodiny po půlnoci odebral ne vinou rakoviny, ale naprosto vyčerpán po selhání srdce.

Kdo byl v posledních letech v Ginsbergově blízkosti, mohl takový konec očekávat. Allen Ginsberg, sedmdesátník s rakovinou jater, cukrovkou, cirhózou, výpotky na plicích a vysokým krevním tlakem, jel na plné obrátky: organizoval konference, pořádal čtení a koncerty mezi San Franciskem, New Yorkem, Tokiem, Benátkami, Prahou a Olomoucí, přednášel v Brooklyn College, City University of New York a každé léto v Kerouacově škole osvobozené poetiky při Naropa Institute, v coloradském Boulderu. Sestavoval petice proti omezování svobody projevu v USA, vlastní tělo nasazoval v boji proti puritánským předsudkům. Všemi silami pracoval na posilování romantické legendy o básníkovi, který dokáže změnit svět.

Narodil se 3. června 1926 v Newarku v New Jersey jako druhý syn učitele a básníka Louise Ginsberga a Naomi Ginsbergové. Židovský původ, komplikované rozpoznávání homosexuální orientace a dramatické soužití s matkou, která od vášnivé vyznavačky komunismu a nudismu dospěla k totálnímu rozpadu osobnosti a skončila svůj život v blázinci, poznamenaly Ginsberga pocitem výlučnosti. Ve 40. letech se při studiu na Columbia College octl v partě hipsterských literátů (jako byl Jack Kerouac a William Burroughs) i obyčejných zlodějíčků a vandráků. Na čas byl ze školy vyloučen, a dokonce o vlásek unikl vězení, když v ukradeném autě plném kontrabandu absolvoval divokou honičku s policií, která skončila bouračkou. V té době se rozhodl, že přece jen nebude advokátem hájícím práva pracujícího lidu, jak zamýšlel. Vyzkoušel různá zaměstnání, hledal sám sebe. Ke Ginsbergovu definitivnímu rozhodnutí stát se básníkem přispěl nejen jeho mystický zážitek (v halucinační vizi jej navštívil básník William Blake), ale i psychiatr Philip

Hicks. Ten Ginsbergovi poradil, aby šel "za hlasem svého srdce". Ginsberg opustil slušně placené místo v marketingu i svou tehdejší družku - poslední pouta s konvenčností a rozhodl se vykřičet do světa svá traumata i své sny.

Kvílení beat generation

"Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím..." začíná obsáhlá báseň Kvílení, kterou autor sám četl 13. října 1955 při otvírání sanfranciské Six Gallery na večeru, jehož se zúčastnili Kenneth Rexroth, Gary Snyder, Michale McClure, Philip Lamantia, Lawrence Ferlinghetti, Jack Kerouac, Gregory Corso a jiní. "Ginsbergu," řekl mu dojatý Kerouac, "tahle báseň tě proslaví po celém San Francisku." "Ne," opáčil Kenneth Rexroth, do tohoto večera nekorunovaný král sanfranciské literární scény, "tahle báseň tě proslaví po celé Americe." Báseň Kvílení znamenala výrazný mezník ve vývoji moderní americké poezie, která se v té době utápěla v intelektuálských dušezpytných šarádách určených hrstce literárních fajnšmekrů. Krátce po jejím vydání v roce 1956 byla kniha zabavena pro obscénnost a autor s vydavatelem, básníkem Lawrencem Ferlinghettim, byli postaveni před soud. V dusné atmosféře 50. let (kdy byly demonstrativně páleny knihy sexuologa Wilhelma Reicha) Ginsberg soud vyhrál a v roce 1957 se kniha konečně rozletěla po USA v mnohatisícovém nákladu.

V témže roce vychází i Kerouacův legendární román Na cestě. O slovo se přihlásil nový literární proud - beat generation. Představoval nebývalé prolnutí alternativního životního stylu a literatury, odvržení životních i literárních konvencí a objevování poezie v životě na okraji společnosti. Ginsberg se stal nejen hlavním věrozvěstem a kronikářem tohoto hnutí, ale rovněž iniciátorem a inspirátorem dalších proudů alternativní kultury, které následovaly. Při "spanilých jízdách" po Americe, Evropě, Indii psal a četl svou poezii, dával dohromady lidi stejného smýšlení. Dokonce si najal manažera, což jeho kolega a přítel Gregory Corso kvitoval posměšnou poznámkou, že se chová jako židovský byznysmen. Pro svou výraznou političnost se ocitl na seznamu nebezpečných živlů, který sestavila FBI, a jeho poezie se nesměla objevit v americkém rozhlase. Když Ginsberg v roce 1965 zavítal do ČSSR, byl oficiálně vřele přivítán - v duchu tehdejší režimní doktríny, podle níž nepřítel nepřítele byl naším přítelem. Byl dokonce zv

olen a korunován králem Majálesu, studentské slavnosti, toho roku mimořádně po dvaceti letech povolené. (Nominaci mu přenechal Josef Škvorecký, který se pro nemoc nemohl volby zúčastnit.) Náhle se však ukázalo, že obě rozdílné světové ideologie spojovala intolerance vůči všemu, co jim bylo cizí. Allen Ginsberg byl zbit na ulici a vyhoštěn z republiky za údajné zneužití pohostinnosti, kažení mládeže a hrubé narušení slušných způsobů chování. Důkazem byl jeho deník, obsahující sarkastické komentáře z pobytu a popisy erotických zážitků z Prahy, který básníkovi ukradli agenti StB.

Flower power a nevrácený deník

Vydávání Ginsbergovy poezie u nás se pak načas zastavilo, pouta však trvala dál. Kdo ví, zda to nebyly právě pověstné pražské májové šeříky v průvodu studentů Majálesu, které vytanuly Ginsbergovi na mysli, když téhož roku v listopadu instruoval studenty Berkley University před protiválečnou demonstrací, aby z akce udělali "příkladnou podívanou" a ozdobili první linie průvodu záplavou květin. Od té doby se zhruba datuje vznik hippies a "flower power". Ginsberg se však od hippies lišil v zásadní věci. Na rozdíl od pasivního odpadnutí od civilizačních stresů a propagace bezbřehé lásky, se řídil krédem Williama Burroughse, podle něhož skutečnými původci změn nejsou politikové (kteří uzákoňují změnu, když se stala faktem), ale umělci, protože "umění hluboce ovlivňuje životní styl i způsob, rozsah a orientaci našeho vnímání." Ginsberg chápal umění jako politický čin: proto ho tak fascinoval vývoj v Československu, kde se dramatik Václav Havel stal prezidentem a dostal tak v dějinách umění nebývalou šanci realizovat své intelektuální vize. V máji roku 1990 Ginsberg také do Prahy přijel, jednak předat svou korunu Krále Majáles další generaci, a také získat nazpět svůj ukradený deník. To druhé se mu bohužel nikdy nepodařilo. Dalším důvodem návštěvy byla skutečnost, že téhož roku spatřil konečně světlo světa český výbor, který pod názvem Kvílení přinesl průřez Ginsbergovou tvorbou z let 40. až 60. a který vynikající překladatel a zasvěcený vykladač básníkova díla Jan Zábrana připravil z valné části k vydání již v roce 1969. Tehdy šla kniha do stoupy a Jan Zábrana se bohužel vydání v roce 1990 nedožil. Průřez pozdější tvorbou Allena Ginsberga vydalo v r. 1993 nakladatelsví Vokno v uspořádání Martina Machovce pod názvem Vylízanej mozek za účasti skupiny překladatelů.

S Allenem Ginsbergem odchází poslední bard tohoto století. Už dnes si lidé uvědomují význam, jaký měl pro kulturní dějiny celého světa. U kázalo se to při buddhistickém pohřbu v New Yorku i při vzpomínkové tryzně v sanfranciském chrámu EmanuEl, jichž se zúčastnili nejen zbylí osiřelí příslušníci beat generation, přední umělci z USA a odjinud, ale i davy čtenářů. Podle Anne Waldmanové, Ginsbergovy duchovní manželky a spoluzakladatelky Kerouacovy školy v Boulderu, Allenova tvář smrtí zkrásněla a připomínala tvář Fjodora Michaljoviče Dostojevského.

Jiří Josek (Lidové noviny, 26. dubna 1997)

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

George Orwell: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 183  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist