NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nikolaj Gogol


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Nikolaj Vasiljevič Gogol (Николай Васильевич Гоголь)
[1.4.1809-4.3.1852]

Nikolaj Vasiljevič Gogol (Николай Васильевич Гоголь) - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Nikolaj Vasiljevič Gogol (vlastním jménem Mykola Hohol) se narodil se roku 1809 v Soročinci u Poltavy (Ukrajina) a zemřel 4. března 1852 v Moskvě. Pocházel z Ukrajiny, ze zchudlé šlechtické rodiny. Dětství prožil se svým otcem, V.P.Hoholem (který se mj. zajímal o divadlo a básně) v sídle Vasilienka. Studoval na střední škole v Poltavě, dále pokračoval na gymnáziu v Nežine.

Poté, co roku 1828 odešel Gogol do Petrohradu, napsal svou prvotinu Hans Küchelgarten. Tato romantická poema však byla kritikou smetena se stolu - Gogol v zoufalství skoupil všechny výtisky a spálil je. Hodně cestoval po Německu; když se vrátil, neúspěšně zkoušel hereckou kariéru - nakonec se stal státním úředníkem. Ke kancelářské práci získal trvalý odpor, její téměř nelidské, ubíjející podmínky satiricky popsal v některých svých dílech, zejména v Petrohradských povídkách (např. Portrét, Nos, Bláznovy zápisky).

Kritiky se Gogolovi podařilo zaujmout až svou první prozaickou knihou - Večery na samotě u Dikaňky. V r. 1833 se rozhodl věnovat pedagogické a vědecké práci, působil na Petrohradské univerzitě a psal o ukrajinských a světových dějinách. Výhradně literaturou se začal zabývat po r. 1835. V té době napsal mnoho děl, jako jsou Starosvětští statkáři, Taras Bulba nebo Úryvek.

Jedním ze dvou nejvýznačnějších Gogolových děl se stala komedie Revizor. Její námět získal od Puškina, který mu byl zároveň velkým vzorem. Dílo ostře satirizuje společenské poměry v zemi, všechny postavy jsou hluboce psychologicky vykresleny. Hra předurčila ruskému divadlu nový směr, dalši Gogolovou úspěšnou komedií se stala Ženitba.

V červnu 1836 odjel Gogol do ciziny, pobýval v Paříži a Římě. Zde ho také zastihla zpráva o Puškinově smrti, která ho velmi zarmoutila. Snad jako poklonu velkému básníkovi použil jeho námět pro napsání románu Mrtvé duše. Protože ho však moskevská cenzura odmítla, oslovil Gogol své přátele, a skutečně, V.G.Bělinskému se román podařilo vydat. Kniha, podle autora poema, je otřesným svědectvím o nevolnictví a byrokracii v Rusku.

Gogol však začal být s dílem nespokojený a pracoval na druhém díle, kde chtěl ukázat i kladné postavy statkářů. Rukopis ale nakonec spálil. Nějaký čas pobýval v různých oblastech Ruska a začal znovu pracovat na druhém díle románu. Pokračoval až do konce života, několik dní před smrtí však rukopis v těžké depresi opět spálil. Zachované fragmenty naznačují, že se pokoušel mrtvým postavám ukázat cestu ke "vzkříšení".

Gogolovo vypravěčské umění a schopnost spojit v dílech prvky realistické s fantastickými výrazně ovlivnily další vývoj literatury.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Josef Václav Sládek: balíček 3 elektronických knih (PDF+ePub)     za 76  53 Kč (-30%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Ženitba - Gogol Nikolaj Vasiljevič
 
 
cena původní: 198 Kč
cena: 170 Kč
Ženitba - Gogol Nikolaj Vasiljevič
Taras Bulba - Gogol Nikolaj Vasiljevič
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 191 Kč
Taras Bulba - Gogol Nikolaj Vasiljevič
Revizor - Gogol Nikolaj Vasiljevič
 
 
cena původní: 210 Kč
cena: 180 Kč
Revizor - Gogol Nikolaj Vasiljevič

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist