NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Jaroslav Hašek


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jaroslav Hašek
[30.4.1883-3.1.1923]

Jaroslav Hašek je náš významný spisovatel konce 19. století a počátku století 20. Ačkoli žil pouze necelých 40 let, podařilo se mu, kromě jiných menších děl, vytvořit velmi významné dílo, které je i dnes po tolika letech překládáno do mnoha jazyků - příběhy dobrého vojáka Švejka.

Během svého života byl Hašek tulákem a bohémem, který prošel křížem krážem Evropu, často bez haléře v kapse; několikrát byl zadržen pro žebrotu a vsazen do obecního vězení. V Praze si získal pověst výtržníka, bohéma a humoristy. Čtyři roky byl nešťastně zamilován a dva roky nešťastně ženat. Napsal půldruhého tisíce povídek, črt, satir a humoresek, fejetonů, lokálek, publicistických článků pod stovkou pseudonymů, které se dosud nepodařilo všechny dešifrovat. Dále napsal několik divadelních her a kabaretních výstupů. Je autorem tří humoristických románů, z nichž jeden se patrně ztratil a jeden se stal nejslavnější českou knihou na světě.

Jaroslav Hašek má v dějinách české literatury zvláštní postavení. Málokterý spisovatel soustředil takovou pozornost na svou vlastní osobu, málokdo podivuhodnými životními osudy tak zastínil svou literární tvorbu jako on. Snad žádný umělecký zjev podobné velikosti nebyl tak dlouho zatvrzele odmítán a znevažován.

Trochu viny na tomto stavu nese patrně Hašek sám. Byl první, kdo otevřeně vyslovil pochybnosti o ceně a významu své literární práce, první, kdo se vysmál mladistvé literární ctižádosti svých vrstevníků. Nezřídka se vyslovoval o své literární práci pohrdlivě, jako o pouhém řemesle.

Namísto ocenění a pochopení docházelo k řadě nedorozumění. Tvrdilo se například, že Haškův život je větší humoristické dílo, než jeho Švejk. Že ten je jen odleskem komedie, kterou hrál jeho autor v životě. Je nesporné, že nespoutaný bohémský život hrál velkou roli při hledání zvláštního satirikova výrazu. Ale se ztotožněním Haška a Švejka nevystačíme, vedlo by to jak ke zkreslení jeho životních osudů, tak k falešnému výkladu této groteskní postavy.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

  
  

 

Jaroslav Hašek - Pytlík Radko
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 269 Kč
Jaroslav Hašek - Pytlík Radko
Jaroslav Hašek Sebrané verše - Šerák Jaroslav, Honsi Jomar
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 219 Kč
Jaroslav Hašek Sebrané verše - Šerák Jaroslav, Honsi Jomar
Můj přítel Jaroslav Hašek - Longen Emil Artur
 
 
cena původní: 229 Kč
cena: 192 Kč
Můj přítel Jaroslav Hašek - Longen Emil Artur

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist