<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Frank Herbert

SPASITEL DUNY
náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Spasitel Duny - Herbert Frank
 
 
cena původní: 159 Kč
cena: 159 Kč
Spasitel Duny - Herbert Frank
Duna - Herbert Frank
 
 
cena původní: 579 Kč
cena: 573 Kč
Duna - Herbert Frank
Dune Leather edition - Herbert Frank
 
 
cena původní: 599 Kč
cena: 533 Kč
Dune Leather edition - Herbert Frank

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

ZÁPISKY Z KOBKY SMRTI

ROZHOVOR S BRONSOEM Z IXU

T: Co konkrétně vás přivedlo k tomu, že se zabýváte Muad'Dibovým příběhem?

O: Proč bych měl odpovídat na vaši otázku?

T: Rád bych, aby se vaše slova zachovala.

O: Ó! To je vrchol pokušení pro historika!

T: Budete tedy spolupracovat?

0: Proč ne? Vy však nikdy nepochopíte, co mi bylo podnětem k napsání Analýzy dějin. Nikdy. Pro vás kněží je zde v sázce příliš mnoho...

T: Pokusím se to pochopit.

O: Zkusíte to? Dobrá... Proč ne? Zaujala mě plytkost názorů na tuto planetu, které jsou odvozeny od normálního slova Duna. Ne Arrakis, povšimněte si, ale Duna. Dějiny mají utkvělou představu o Duně jako poušti, jako o vlasti fremenů. Takovéto vyprávění se zaměřuje na zvyky, jež mají původ v nedostatku vody a ve faktu, že fremeni vedli polokočovný život chodili nazí nebo oděni jen vlastním potem.

T: Takže ty věci nejsou pravdivé?

O: Jenom při povrchním pohledu. Nevšímáte si toho, co leží pod tím povrchem... pokusíme-li se porozumět mé rodné planetě Ixu, aniž zkoumáme, jak jsme odvodili naše jméno z faktu, že jsme devátou planetou našeho slunce. Ne... ne. Na Dunu se nelze dívat jen jako na dějiště strašlivých bouří. Nestačí u ní jenom hovořit o tom, jak jednat s gigantickými červy.

T: Ale to jsou rozhodující věci, pokud jde o charakter Arrakénu!

O: Rozhodující? Zajisté. Ale vedou k jednostranným názorům na planetu, jako například, že Duna je monokultumí planeta, jelikož je jediným a výlučným zdrojem koření, melanže.

T: Ano. Tak si tedy poslechněme váš výklad o posvátném koření.

O: Posvátné! Je to jako u všech posvátných věcí; na jednu stranu získáte, na druhou ztratíte. Melanž prodlužuje život a tomu, kdo se na ní stane závislým, umožňuje, aby předvídal budoucnost. zároveň ho však tím krutým návykem spoutává a oči mu poznamená tak, jako je máte poznamenané vy: totálně modré bez náznaku bělma. Vaše oči, orgán z r a k u, se stávají nekontrastní věcí, mají pouze jednosměrné vidění.

T: Tohle kacířství vás přivedlo sem do této kobky!

O: Do téhle kobky mě dostali vaši kněží. Jako všichni kněží. jste se brzo naučil říkat pravdě kacířství.

T: Jste tu proto, že jste se opovážil tvrdit, že Paul Atreides, ještě než se mohl stát Muad'Dibem, ztratil cosi podstatného ze své lidskosti.

O: Jenom když pomineme, že ve válce s Harkonneny přišel o otce. A taky smrt Duncana Idaha, který se sebeobětoval, aby se mohli zachránit Paul a paní Jessica.

T: Přesně zaznamenávám váš cynismus.

O: Cynismus! To je nepochybně těžší zločin než kacířství. Ale podívejte se, já vlastně nejsem cynik. Jsem jenom pozorovatel a komentátor. Oceňuji Paulovu ryzí šlechetnost, když se svou těhotnou matkou uprchl na poušť. Zajisté mu byla velkou posilou, právě tak jako přítěží.

T: Vy historikové máte tu vadu, že pouhé dobro pro vás není postačující. Vidíte ryzí šlechetnost Svatého Muad'Diba, ale musíte k ní přičinit cynickou poznámku. Není divu, že vás zatratil i Bene Gesserit.

O: Vy kněží si počínáte dobře, že postupujete společně se Sesterstvem Bene Gesseritu. I oni se pořád ještě drží, protože utajují svou činnost. Ale nemohou zapřít, že paní Jessica byla školenou adeptkou Bene Gesseritu. Víte přece, že svého syna připravovala pro cíle Sesterstva. Můj zločin tkvěl v tom, že jsem o tom diskutoval jako o fenoménu, že jsem měl připomínky k jejich umění tajných věd a k jejich genetickému programu. Nechcete, aby se pozornost soustředila na fakt, že Sesterstvo se kojilo nadějí, že Muad'Dib se stane nedobrovolným Mesiášem, že byl jejich Kwisatz Haderach už před tím, než se stal vaším prorokem.

T: Jestli jsem měl sebemenší pochybnosti, když vás odsoudili k smrti, tak jste je teď rozptýlil.

O: Mohu zemřít jen jednou.

T: Smrti jsou různé.

O: Dávejte si pozor, abyste ze mne nakonec neudělal mučedníka. Nemyslím, že Muad'Dib... Povězte mi, ví Muad'Dib, co děláte v téhle kobce?

T: Svatou Rodinu podružnostmi neobtěžujeme.

O: (Směje se.) A kvůli tomu se tedy Paul Atreides vydal na pout, aby se schoval mezi fremeny. Kvůli tomu se naučil krotit pouštní červy a jezdit na nich! Dopustil jsem se chyby, že jsem vám začal odpovídat.

T: Ale já dodržím slib, že všechno uchovám v tajnosti.

O: Opravdu? Tak mě tedy dobře poslouchejte, vy jeden fremenský degeneráte, vy Kněže, pro kterého kromě vás není boha! Máte toho mnoho na svědomí. To fremenský rituál Paulovi poskytl první důkladnou dávku melanže, čímž ho obdařil schopností předvídat svou budoucnost. Byl to fremenský rituál, který touž melanží omámil ještě nezrozenou Alii v lůně paní Jessiky. Uvažoval jste o tom, co pro Alii znamenalo, že se narodila do tohoto vesmíru plná poznání, posedlá všemi vzpomínkami a znalostmi své matky? Není strašnější znásilnění, než je toto.

T: Bez posvátné melanže by se Muad'Dib nemohl stát vůdcem všech fremenů. Bez svého posvátného prožitku by Alia nemohla být Alií.

O: Bez té své slepé fremenské krutosti byste nemohl být knězem. Ó, já vás znám, vy fremeni. Myslíte si, že Muad'Dib je váš, když se spářil s Chani, když přijal fremenské zvyky. On však byl nejprve Atreides a Bene Gesserit ho vyškolil jako svého adepta. Ovládal disciplíny, jež jsou vám naprosto neznámé. Myslíte si, že vám přinesl novou organizaci a nový smysl života. Sliboval, že vaši pouštní planetu promění v ráj s bohatstvím vláhy. A zatímco jste byli oslněni jeho vidinami, připravil vás o nevinnost.

T: Takovéhle kacířství nic nemění na skutečnosti, že ekologická transformace Duny rychle pokračuje.

O: Tak já jsem se dopustil kacířství tím, že jsem poukázal, kam vede transformace, že jsem zkoumal její následky. Bitva na Arrakénské planině mohla vesmír poučit, že fremenové jsou s to porazit imperiální sardaukary, ale co z toho vyplývá? Když se hvězdná říše Rodiny Corrinovců stala lénem fremenů vedených Muad'Dibem, čím se taková říše mohla stát? Váš Džihád trval pouhých dvanáct let, ale jaká je to lekce. Říše už chápe podvod Muad'Dibova sňatku s princeznou Irulán!

T: Vy máte odvahu vinit Muad'Diba z podvodu!

O: I kdybyste mě za to zabil, nejde tu o kacířství. Princezna se stala jeho chotí, ale ne jeho ženou. Chani, jeho fremenský drahoušek, to je jeho žena. Každý to ví. Irulán byla klíčem k trůnu, nic víc.

T: Je nasnadě, proč ti, kdo konspirují proti Muad'Dibovi, čerpají své argumenty z vaší Analýzy dějin!

O: Nebudu vám nic vymlouvat. Vím o tom. Ale spor o spiknutí předcházel mou Analýzu. Tento spor se vedl po dvanáct let Muad'Dibova Džihádu. To spojilo staré mocenské skupiny a podnítilo spiknutí proti Muad'Dibovi.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist