Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Bohumil Hrabal


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Bohumil Hrabal - životopis

Bohumil Hrabal
[28.3.1914-3.2.1997]

Bohumil Hrabal, český spisovatel a básník, jedna z nejvýznamnějších postav české literatury druhé poloviny 20. století vůbec, přišel na svět 28. března roku 1914 v Brně-Židenicích jako nemanželský syn Marie Kiliánové. Ta se pak o dva roky později vdala za F. Hrabala, správce (a později i ředitele) pivovaru v Nymburce a malý Bohumil Hrabalem je jimi adoptován. Zbytek dětství pak Hrabal strávil v Polné a v Nymburce.

Vzdělání Bohumil Hrabal získal nejprve na gymnáziu v Nymburce (maturoval v roce 1935), poté pokračoval ve studiích na právnické fakultě Karlovy univerzity v Praz Po uzavření českých vysokých škol za druhé světové války německou okupační správou pak krátký čas pracoval jako úředník v Nymburku. V letech 1942-45 byl zaměstnán na dráze (působil mimo jiné jako výpravčí v Kostomlatech).

Po skončení druhé světové války Bohumil Hrabal svá vysokoškolská studia dokončil, nicméně na dráhu právníka se již nevydal. Nejprve pracoval jako pojišťovací agent, v letech 1947-49 se pak živil jako obchodní cestující. V roce 1949 Hrabal nastoupil jako brigádník do oceláren na Kladně, ale po těžkém úrazu roku 1952 musel toto zaměstnání opustit. Od roku 1954 pracoval ve Sběrných surovinách jako balič papíru, počínaje rokem 1959 pak jako kulisák a statista v Divadle S. K. Neumanna v Praze Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Teprve až od roku 1963 Hrabal působil jako spisovatel z povolání.

Bohumil Hrabal-spisovatel začal tvořit již jako vysokoškolský student, kdy vznikly jeho první básnické pokusy. Nejranější, vážněji míněná lyrická básnická sbírka "Ztracená ulička" byla zničena (resp. její sazba) poté, co byla po komunistickém převratu v roce 1948 uzavřena nymburská tiskárna, kde si sbírku Hrabal chtěl nechat vytisknout vlastním nákladem. Verše, psané před válkou a ovlivněné poetismem a surrealismem, pak Hrabalovi vyšly až v roce 1991 ve sbírkách "Básnění" a "Židovský svícen".

V padesátých letech Bohumil Hrabal tvořil víceméně bez šance na publikování svých textů. Vznikly imaginativní poémy "Bambini di Praga" či "Krásná Poldi", v roce 1956 pak přeci jenom dvě jeho kratší prózy vyšly tiskem jako příloha "Zprávy spolku českých bibliofilů" v nákladu 250 kusů. Ve stejném roce se Hrabal oženil - jeho manželkou se stala Eliška, známá z pozdějších Hrabalových próz jako Pipsi.

Vydání své první knihy se měl Hrabal dočkat v roce 1959, kdy byla do tisku připravena jeho sbírka povídek "Skřivánek na niti" - výroba knihy však byla komunistickým režimem nakonec zastavena a sazba byla rozmetána.

První kniha Bohumila Hrabala tak opravdu vyšla až o čtyři roky později, v Hrabalových 49 letech, v roce 1963. Šlo o Hrabalův povídkový soubor "Perlička na dně" (povídky tohoto souboru byly později zfilmovány ve stejnojmenném cyklu, který je počátkem tzv. nové vlny českého filmu v šedesátých letech 20. století). S tímto dílem Hrabal zaznamenal obrovský úspěch, ještě podpořený vydáním další povídkové knihy "Pábitelé" v roce 1964.

Svérázné figurky a originální styl vyprávění, použité v prvních dvou knihách pak Hrabal ještě více rozvinul ve své třetí vydané próze, nazvané "Taneční hodiny pro starší a pokročilé" (1964), kde v jedné jediné dlouhé větě strýc Pepin (Hrabalův skutečný strýc Josef Hrabal) vypráví o svých životních a milostných zkušenostech.

O rok později vyšla próza "Ostře sledované vlaky", která se od próz předchozích výrazně liší - jde o realistický příběh z konce okupace Čech nacistickým Německem, jehož hrdina nakonec umírá v odboji. Filmová verze příběhu, natočená pozdějším dvorním hrabalovským filmařem J. Menzelem, získala dokonce filmového Oscara (1967). V roce 1965 vydal Bohumil Hrabal prózu "Inzerát na dům, ve kterém již nechci bydlet", kde podal syrový obraz společnosti padesátých let.

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se Hrabal stal nežádoucím. Roku 1970 byly těsně před vydáním staženy dvě jeho knihy ("Domácí úkoly" a "Poupata"), za husákovské normalizace pak nesměl Hrabal několik let vůbec publikovat. V této době vyšly jeho práce v samizdatu či v exilových nakladatelstvích. Hrabalova situace v českých nakladatelstvím se pak příliš nezlepšila ani poté, co byl otištěn jeho "sebekritický" rozhovor v normalizačním časopise "Tvorba".

Přes zákaz publikování vznikaly v sedmdesátých letech mnohé z dnes nejslavnějších Hrabalových děl - v roce 1974 román "Obsluhoval jsem anglického krále" (Kolín nad Rýnem 1980, Praha 1989), zobrazující vzestup a pád pražského číšníka a hoteliéra na pozadí společenskopolitických změn první poloviny 20. století, o dva roky později pak Bohumil Hrabal sepsal soubor vzpomínkových próz, kde zachytil život maloměsta svého mládí a život svých nejbližších - adoptivního otce (Francin), matky (Maryška) či strýce Josefa (Pepin): vzniká trilogie "Postřižiny" (1976), "Krasosmutnění" (1979) a "Harlekýnovy milióny" (1981). Další z Hrabalových vzpomínkových próz je pak "Městečko, kde se zastavil čas" (Innsbruck 1978, Praha 1991).

Ze sedmdesátých let pochází též kniha "Něžný barbar" (Kolín nad Rýnem 1981, Praha 1990), Hrabalova osobní vzpomínka na výtvarníka V. Boudníka. Ve druhé polovině sedmdesátých let 20. století vznikla rovněž patrně nejzásadnější Hrabalovo dílo, a to "Příliš hlučná samota" (Kolín nad Rýnem 1980, Praha 1990) - toto dílo je světovou kritikou řazeno mezi dvacet nejvýraznějších literárních počinů 20. století.

Ve druhé polovině osmdesátých let pak Hrabal psal své prózy autobiografické - trilogie "Svatby v domě" (Toronto 1987, Praha 1991), "Vita nuova" (Toronto 1986, Praha 1991) a "Proluky" (Toronto 1987, Praha 1991), nahlížející na Hrabalův život pohledem jeho manželky Elišky.

Listopadové události roku 1989 a obnovení demokracie v Československu Hrabala vynesly na výsluní. Stal se nejčtenějším českým spisovatelem a jeho díla začaly vycházet ve stále nových a nových vydáních. Sám Hrabal se nicméně věnoval povětšinou již pouze publicistice, přičemž většinu svého času trávil v chatové kolonii v Kersku (které tak výtečně zobrazil v povídkové knize "Slavnosti sněženek", 1978).

Bohumil Hrabal zemřel, za dosud ne zcela vyjasněných okolností, 3. února roku 1997, kdy vypadl z okna pražské nemocnice na Bulovce, údajně při krmení holubů.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

George Orwell: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 183  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist