<<< Literární doupě
Literární doupě

František Hrubín

MALÝ ŠPALÍČEK POHÁDEK

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Špalíček veršů a pohádek - Hrubín František
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 343 Kč
Špalíček veršů a pohádek - Hrubín František
Adresát František Hrubín - Málková Iva, Řehák Daniel
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 254 Kč
Adresát František Hrubín - Málková Iva, Řehák Daniel
Budulínek - Pleva Josef V., Hrubín František, Švejdová Vlasta
 
 
cena původní: 300 Kč
cena: 240 Kč
Budulínek - Pleva Josef V., Hrubín František, Švejdová Vlasta

 

   1   >

 

 

Špalíček pohádek

Špalíčkem starodávných pohádek chci poděkovat vílám a čarodějům mého dětství - dědečkovi Janu Novotnému z Lešan, našemu Filipovi, válečnému zajatci z Ukrajiny, a Františce Adamové.

Před mýma očima dělali pravá kouzla:

Dědeček uměl vyčarovat ze dřeva krásnou díž, štíhlý cep, bílé žebřiny, a nebyl ani bednářem, ani kolářem. Ani nebyl obrem, a přece pastvinu, zalehlou bludnými balvany, proměnil v pole a to pole nám potom klasy jen šumělo a hrálo.

Náš Filip rozuměl řeči zvířat. Seděl za stolem, kouřil tabák zabalený v novinovém papíru, a najednou vyskočil, jako když ho píchne. „Říkají si o pití,” řekl a běžel dát kravám vodu s otrubami. Naučil našeho volka poslouchat na jméno Matěj. „Matěji, Matěji!” volal jsem za ním, když s ním jeli orat. Matěj se ohlédl a zůstal stát. Myslil jsem si v tu chvíli, že také umím čarovat, že jsem to dobré dobytče přimrazil k zemi. Ale Filip udělal krok, něco zašeptal, Matěj ode mne odvrátil hlavu a šel za Filipem. „Matěj by za tebou šel i do Kyjeva,” říkával Filipovi dědeček. Františka Adamová byla chudá vdova, nejchudší ve vsi, a měla tři děti. Denně se u nás stavěla, její děti, Jenda, Pepík a Mařka, byly mými prvními přáteli. Adámka uměla z obyčejné světnice udělat kouzelný zámek, plný světel, složený ze samých věžiček s tajemnými komůrkami. Když chtěla, z černých koutů malé síňky vyrostl rázem tak hustý les, že by se v něm ani sto myslivců nevyznalo. Stačilo, aby začala vyprávět. Měla, chudák, pořád oteklé prsty, nepřestaly se jí podbírat, to v nich za život měla napícháno tisíce bodláků z polí. A když těmi prsty drala peří - ve světnici bylo světlo z malé petrolejky jen nad stolem - každé chmýrko, které odrala, se chytilo na její slova jako křidélko, slova létala sem a tam, kroužila a splétala se v čarovný rej a z toho reje se vinul pohádkový příběh. Později jsem si pohádky četl také sám. Teta z Prahy mi posílala malé sešitky pohádek, každý sešitek měl čtyři listy a nebyl větší než dlaň. Byly v nich barevné obrázky a hustě tištěné čtení. Ty pohádky se dostávaly u kupců se smíšeným zbožím, přidávali je k nákupu. Měl jsem jich jistě dobrou stovku. Dědeček mi je svázal do špalíčku. Pohádkový špalíček šel z chalupy do chalupy, všude si jej děti četly, a četl se tak dlouho, až se docela učetl a nezbyl z něho ani list, ani obrázek. A ještě jednu vílu jsem znal, byla zakleta v starou trojbarevnou kočku. Když jsem v zimě přišel ze sáňkování a dal se do čtení, hned mi sedla za krk a předla a předla. Klečel jsem na lavici, abych neměl hlavu tak nízko nad stolem, a s kočkou za krkem jsem si četl z pohádkového špalíčku. Četl jsem o Pavím králi, o Karkulce, o Bílé laňce, o Oslí kůži a jiné a jiné půvabné příběhy. Když se v pohádce někomu ubližovalo, cítil jsem, jak mi kočka zatíná drápek do límce u košile. Když se tam lidé měli rádi a jeden druhému pomáhali, přitiskla se mi nosem na ostříhané vlasy a vydržela tak sedět, dokud to v pohádce někdo nezkazil.

Všichni už jsou dávno mrtví. Když jsem tyhle pohádky psal, přál jsem si, aby má slova měla taková křidélka, jaká jim svými pořád obolavělými prsty dovedla přičarovat jen Adámka. Přál jsem si, abych vydržel u práce, jako u ní uměl vydržet dědeček, a aby se mě příběh nepustil, jako se Matěj nepouštěl našeho Filipa. A toužil jsem, aby mi za krkem seděla stará trojbarevná kočka, sekla mě drápkem, když udělám chybu, nebo mě vlhkým nosem pohladila po vlasech, když se příběh k dobrému obrací.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist