<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

František Hrubín

ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Křídla lásek mých - Hrubín František
 
 
cena původní: 389 Kč
cena: 327 Kč
Křídla lásek mých - Hrubín František
František Hrubín - Málková Iva
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 260 Kč
František Hrubín - Málková Iva
Nespatříte hada / Not a Single Snake in Sight - Machalíková Pavla, Winter Tomáš
 
 
cena původní: 390 Kč
cena: 328 Kč
Nespatříte hada / Not a Single Snake in Sight - Machalíková Pavla, Winter Tomáš

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Recenze

Vrcholné básnické dílo Fr. Hrubína má oři své lyričnosti výrazný základ epický, který umožnil i citlivé zfilmování. Volné verše bez rýmů se blíží básni v próze, básník překročil padesátý rok, přicházel čas účtování. Živá zůstala vzpomínka na první citové vzplanutí, která s léty rostla do romantické krásy. Křehká reminiscence nás vrací k "noci všech nocí ", kdy poprvé nesl jako chlapec "břímě lásky a smrti ", z něhož vytryskl jeho zpěv. Příběh nesleduje chronologii, i když jsou jednotlivé části přesně datovány ( např. 28. srpen 1930 ). Jde o poetické blýskání vzpomínek a reflexí mezi daty tří posázavských poutí.

Mladičká Terina, která rozžehla básníkovu imaginaci, byla děvčátkem z maringotky. Dvacetiletý František jí má plné oči po deset dní na netvořickém náměstí, kde se spolu vznášejí na řetízkovém kolotoči při hudbě aristonu. Jsou žárlivě sledováni značně starším Viktorem od střelnice, který má s Terkou své úmysly. O to víc voní kradmé úniky nesmělých milenců a děvče nezmámí ani stříbrný hlas Viktorovy křídlovky s motivem Herkulových lázní. Když si před odjezdem hoch ukradne malé, neumělé políbení, chce se mu zpívat: "Jsem k zbláznění živý, / má křídla, zřasená v krvi žil a cév, / šíleně tepají. "Tatam je přízemní smyslnost přízemní Tonky, líčící na mládence. Těch dvacet let, "těch dvacet zlatoploutvých ryb", má i svůj protipól, trpělivě se vnuk stará o dědečka po mozkovém záchvatu, který stále blouzní o domově své mladosti, a znovu a znovu prosí Františka, jehož už nepoznává: "Pane Sýkoro ... Pane Berko, doveďte mě domů. "V jediné noci se v srdci tak mladém setkává tíha lásky a smrti. ("Až před skokem stařec na chvilku procitá: "To jsi ty, Františku ?! ") Po třech necelých letech se na lešanské pouti znovu sejdou oba milenci. Je to jako závrať a příslib, touží spolu zlatě shořet v janovcích: "Což kdybychom se vzali ?" - "Proč by ne !" - A Viktor střeží každý krok a v Sázavě se voda zelená, "jako by se v ní všecka jeho žluč rozlila." Ale zažárlí i František, když Terina přijde s Viktorovou čepicí. "Do smrti neuvidím udivenější oči. - Už nikdy nepřijdeš ... "

A uplyne rok: "Poletím k Lešanům ... Poběžím rovnou na náves." - Tam ho omráčí nevyžádané Viktorovo sdělená: "Není s námi!" "Kdo ?" zeptám se, jako bych nerozuměl. "Umřela na záškrt. V zimě." ... Až po dlouhých letech se s Viktorem setkali: "Ty mě neznáš?" "Ne." "Já jsem Viktor." Obejmeme se kolem ramen a vyjdeme na spící náměstí. "Jeďme tam!" Kdysi dva sokové - navštíví spolu v noci hřbitůvek v Netvořicích a její už dvakrát vykopaný hrob. Zde - v tichu hluboké noci - "konec žalostné romance" odtroubí naposled píseň Viktorovy "flíghorny".

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist