<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Henrik Ibsen
překlad: Jiří Dalík a Lubo Mauer

NORA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Domeček pro panenky - Ibsen Henrik
 
 
cena původní: 210 Kč
cena: 176 Kč
Domeček pro panenky - Ibsen Henrik
Henrik Ibsen. Člověk a maska - Figueiredo Ivo de
 
 
cena původní: 530 Kč
cena: 445 Kč
Henrik Ibsen. Člověk a maska - Figueiredo Ivo de
Heda Gablerová - Ibsen Henrik
 
 
cena původní: 210 Kč
cena: 185 Kč
Heda Gablerová - Ibsen Henrik

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Dílo Nora (v originále Et dukkehjem) je známé též pod názvy Domov loutek nebo Domeček pro panenky (překlad František Fröhlich) či Vánoce (překlad Eliška Pešková)

Jedna z nejslavnějších a nejuváděnějších her severské dramatiky pochází z pera Henrika Ibsena. Jeho Nora, která se někdy hraje pod názvem Domov loutek nebo Domeček pro panenky, vyvolala po premiéře v roce 1880 v norském Oslu velký rozruch, především mezi konzervativními diváky. Od té doby se pravidelně objevuje na divadelních jevištích po celém světě.

Stručný obsah:

Obrázek navenek šťastné rodiny. Nora - hezká, naivní a vždy veselá. Její manžel, advokát Torvald Helmer, kterému záleží jen na vlastní pověsti a Noru vnímá spíš jen jako příjemné pozdvižení. Dvě děti, které převážně vychovává chůva a nakonec Torvaldův známý, pohodlný doktor Rank, jenž Noře později vyzná lásku.

Příběh začíná o Vánočních svátcích, kdy Noru navštíví přítelkyně z dívčích let Kristina, která na rozdíl od ní neměla v životě takové štěstí. Z jejich povídání a vzpomínání vyplyne, že před několika lety, když byl Torvald vážně nemocný, Nora udělala podvod a půjčila si od známého Krogstada peníze na falešnou směnku, a to jménem svého mrtvého otce, aby mohla manželovi zajistit ozdravný pobyt na jihu. Krogstad ji však začne vydírat, protože chce zpátky svůj pracovní post v Torvaldově firmě. Vyhrožuje, že dopis Helmerovi ukáže. Nora prožívá vnitřní proměnu, bojí se o svůj dosavadní život a toho, že ji manžel odvrhne. Tak se také stane. Krogstad poslal Torvaldovi dopis, v němž všechno vyjevil a Helmer, vzteky bez sebe, chtěl kvůli takovému zločinu a hlavně zkaženému jménu Noru úplně odstřihnout ze svého života. Mezitím se Krogstad dal dohromady s Kristinou, jak zjišťujeme s jeho dávnou láskou, která ho přesvědčila, ať už to ukončí. Tak Helmerovým poslal onu falešnou směnku, pohroma byla zažehnána a Torvald byl opět na Noru jako med. Ale ona si mezitím uvědomila, jaký je, už ho nemohla dále milovat a nadobro odešla od něj i od dětí.

 

Tato divadelní hra je dynamická, napínavá a s překvapivým závěrem. Zajímavá je charakteristika a psychologie postav, jejich postupné odhalování. Hlavně u Nory, která se zdá být jednoduchá, spořádaná manželka, obdivující svého muže, ale přitom zevnitř je velmi komplikovaná, nevyzpytatelná a ke konci až rozpolcená. Torvaldovo pokrytectví je také zcela vyjeveno až ve finále.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist