NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Ken Kesey


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Ken Elton Kesey
[17.9.1935-10.11.2001]

Ken Elton Kesey - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Ken Kesey se narodil roku 1935 ve Spojených Státech. Psát začal počátkem šedesátých let a hned jeho první kniha Vyhoďme ho z kola ven (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1962) se stala bestsellerem a to i díky filmovému zpracování Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975. Kesey svým románem upozornil na prostředí ústavů pro duševně choré, v nichž jsou izolováni a převychováváni lidé, kteří se příliš odlišují od znormalizovaných občanů společnosti. Kritici tohoto autora zařadili do dnes už velmi početné řady amerických civilizačních kritiků, z nichž největší význam pro Keseyho měli zejména představitelé beatnické generace z let padesátých, konkrétně Jack Kerouac a William Burroughs. U nich našel inspiraci pro vzpouru jedince pro institucím a okolnímu světu.

Také ve svém druhém románu Tak mě někdy napadá (Sometimes a Great Notion, 1964) zůstal Kesey věrný tématu superhrdiny v moderním světě. Tato kniha je jakousi rodinnou kronikou mužného dřevařského rodu. V polovině šedesátých let se zdálo, že Kesey stojí na počátku neobyčejně úspěšné literární kariéry. Roku 1965 se však tehdy třicetiletý spisovatel dostal do rozporu se zákonem, když byl obviněn z přechovávání marihuany. Před soudem utekl do Mexika, ale po návratu byl zadržen a odsloužil si půl roku na pracovní farmě a ve vězení. Po odpykání trestu se však hned nevrátil k literatuře, jak by se u tak úspěšného mladého autora dalo očekávat. Rozhodl se, že své představy začne místo vypisování sám žít. Se skupinou „rozmarných šprýmařů“ (Merry Pranksters) se zabydlel v autobuse pestře pomalovaném barvami a vydal se s nimi na pouť po Americe. Není bez zajímavosti, že za volant zasedl blízký Kerouacův přítel Neal Cassady, který se stal předlohou pro Deana Moriartyho - jednu z hlavních postav Kerouacova románu Na cestě. Svědectví o cestách, řadě prožitků a experimentů Kena Keseyho podal v knižní reportáži Elektrosajkedelická matura (The Electric Kool-Aid Acid Test, 1968) představitel nového žurnalismu Tom Wolfe.

Kesey se k psaní vrací až počátkem sedmdesátých let. Nejprve pomáhal Paulu Krassnerovi s Posledním doplňkem k Celosvětovému katalogu (The Last Supplement to the Whole Earth Catalog, 1971) a pak uspořádává do svazku Keseyho výprodej (Kesey’s Garage Sale, 1973), což jsou jeho nové i starší, publikované i nepublikované prózy. Kritika přijala tuto knihu se smíšenými pocity. V roce 1976 napsal pro časopis Esquire působivou reportážní prózu Abdul a Ebeneze, v níž líčí zážitky z práce na vlastní malé dobytkářské farmě. Od té doby o sobě Kesey nenechával příliš slyšet a věnoval se především své rodině – manželce a čtyřem dětem, s nimiž žil v Oregonu.
O jeho první dva romány je však stále velký zájem, který se po jejich úspěšných filmových zpracováních ještě zvýšil. Tyto dva romány Keseyho řadí mezi typické spisovatele hnutí hippies let šedesátých.

Další životopisy: [1] [2] 

  
  

 

Zápisky z lochu - Kesey Ken
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Zápisky z lochu - Kesey Ken
Poslední kolo - Babbs Ken, Kesey Ken
 
 
cena původní: 149 Kč
cena: 125 Kč
Poslední kolo - Babbs Ken, Kesey Ken
Vyhoďme ho z kola ven - Kesey Ken
 
 
cena původní: 278 Kč
cena: 275 Kč
Vyhoďme ho z kola ven - Kesey Ken

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist