<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ivan Klíma

MÁ VESELÁ JITRA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Stručný obsah

Má veselá jitra je kniha povídek o reálném socialismu. Jedna z nejčtenějších knih Ivana Klímy vznikala jako ironizující relaxace při práci na jeho stěžejním románu Soudce z milosti. Autor zpracoval nadhledem sobě vlastním obyčejné i nezvyklé zážitky všedního dne v jednom týdnu.

Šmelinářská povídka: hlavní hrdina doprovází dítě svého nenapravitelného souseda Šmelináře na ošetření.

Sentimentální povídka: autorovi telefonuje žena, s kterou kdysi prožil milostný vztah. Ona mezitím emigrovala a vdala se za bohatého Američana. On ji vysvětluje, proč do emigrace neodešel.

Vánoční spiklenecká povídka: autor je přesvědčen přítelem, aby spolu prodávali vánoční kapry. Potkávají protřelé obchodníky a podnikavou dívku.

Erotická povídka: hlavní hrdina hledá vedoucího zámečnické dílny, ale na místě najde jen ochotně souložící ženu. Potom potká povídavého člověka neofreudovského světonázoru, který mu po své osobní prezentaci předá dar: kartičku s nápisem \'Věř vlastnímu nitru, soukromý dr. filozofie Augustin Hovorka\' a odchází souložit s ochotnou pracovnicí zámečnické dílny.

Sanitární povídka: V nemocnici, kam chodí starý pan Lhota navštěvovat svoji umírající ženu, kde pracuje pan Biebl, který krade jak straka a pan Mixa, který mluví mimořádně sprostě, pracuje autor jako sanitář. Seznamuje se sestrou Táňou, mluví spolu, on jí slíbí napsat dopis, po jehož předání se od ní dozví, že sestry dávají umírajícím smrtící injekci.

Zlodějská povídka: stavba garáží čtyřmi intelektuály za reálného socialismu.

Bláznovská povídka: režimu nepohodlný spisovatel je na své chatě a při povodni zachraňuje starého profesora filozofie, který opisuje protistátní články a nosí mu je.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist