NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Ivan Klíma


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Ivan Klíma
[14.9.1931]

Ivan Klíma - fotografie
[1] [2] [3]

Jeden z našich nejpřekládanějších autorů žije se svou ženou Helenou v tiché čtvrti v Praze-Hodkovičkách. Pokud není mimo Prahu, tráví většinu dne ve své pracovně, což je středně velká místnost s výhledem do zahrady. Na bytelném stole je přenosný počítač a kupa nejrůznějších papírů či poznámek. Člověka, který vejde, však ze všeho nejvíc zaujme množství knih. Jsou uložené v policích či skříňkách od podlahy až téměř ke stropu. Tituly srovnal Ivan Klíma podle abecedního pořádku. Svoje vlastní knížky (vyšly v sedmadvaceti jazycích) má na poličce vedle dveří. Dřív, když byl mladší, je ukrýval ve skříňce, aby je nikdo neviděl. Styděl se, když se o něm nahlas mluvilo jako o spisovateli.

Dnes tráví psaním celé dny. Píše pomalu, své texty mnohokrát přepisuje a cizeluje, až úzkostlivě dbá na věcnou správnost všech faktů. V poslední době píše hodně novinové články a eseje - jistou roli asi hraje i celoživotní srovnávání se s Karlem Čapkem. Rovněž psaní beletrie je pro Klímu urputným kolotočem neustálého přepisování a opravování. Jak říká, dnes už málokdy píše se skutečnou chutí a radostí jako kdysi.

Vstává kolem sedmé a hned po snídani se obvykle zavře v pracovně. Zhruba dvakrát týdně chodí na tenis, který hraje velmi slušně. Mezi jeho další koníčky patří houbaření, sbírání starých map a hraní mariáše. Za knížky, které mu nyní vycházejí v zahraničí, má vcelku vysoké honoráře, ale svůj životní styl příliš nezměnil.

Po tatínkovi zdědil skromnost. Na módu si nepotrpí, obléká se až omšele. "Stydím se kupovat si drahé věci," říká. "V restauraci si vždycky dám nejlevnější jídlo." Společnost nikdy nevyhledával. S přáteli se vždy scházel spíš doma. Do kaváren ani hospod si pro inspiraci nechodí. "Jednak nemám rád zakouřené místnosti, jednak to považuji za ztrátu času."

Nemá slabost pro pití ani dobré jídlo. Snídá rohlík s tvarohovým sýrem, malý oběd si většinou připravuje sám, večeří opět rohlík se sýrem. Není vegetarián, ale maso jí málo. Z pochutin má slabost snad jedině pro zmrzlinu. Alkohol téměř nepije, občas neodmítne sklenku červeného vína. Auto používá velmi nerad. Říká, že jezdit po městě autem či mít narvanou ledničku je "nemravné vůči potomstvu".

Přesto sám velmi dobře vaří - na disidentské schůzky chystal pověstné "klímakoule", což jsou silně kořeněné koule z mletého hovězího a vepřového masa. Večer se dívá na zprávy, což je jediný pořad, který v televizi pravidelně sleduje (dřív doma Klímovi televizi vůbec neměli). Dívá se ještě na dokumentární a přírodopisné filmy. Občas poslouchá hudbu. Často si večer také čte, ale většinou literaturu faktu. K beletrii se dostává čím dál tím méně. Dřív ji četl z profesionálního zájmu - aby se o knížce dozvěděl, jak je napsaná. Jenže "málokdo píše nějak výrazně originálně, používají se stále stejné triky", říká věcně.

Je členem Římského a Ambassador klubu, místopředsedou českého Pen-klubu a členem ediční rady Lidových novin, kde jeho syn Michal pracuje jako ředitel. Dcera Hana je výtvarnice, mimo jiné ilustrovala i některé otcovy knížky.

Slovy spisovatele Philipa Rotha si Ivan Klíma "prodělal vše, čemu se říká evropské vzdělání" - počínaje vězněním v koncentračním táboře Terezín a konče policejním pronásledováním v době normalizace. Životními peripetiemi procházel však klidně a smířeně. Jak tvrdí jeho přátelé, byl vždy "spíše poslem dobrých zpráv" (Pavel Kohout).

Zahraniční novináři, kteří Klímu v Hodkovičkách často navštěvují, ho nazývají "typickým středoevropským intelektuálem". Těžko říct, co to vlastně znamená. Sám Klíma nemá slovo intelektuál rád. "Je to nepřesné slovo," říká. "Každý si pod ním představí to, co se mu hodí. Raději o sobě slyším, že jsem spisovatel."

(c) MILOŠ ČERMÁK

Další životopisy: [1] [2] [3

  
  

 

Český jazyk 7 I. díl Učivo o jazyce - Horáčková Miroslava, Klíma Ivan, Pavlátová H.
 
 
cena původní: 35 Kč
cena: 35 Kč
Český jazyk 7 I. díl Učivo o jazyce - Horáčková Miroslava, Klíma Ivan, Pavlátová H.
Uprchlíci z cirkusu Gloria - Klíma Ivan
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 294 Kč
Uprchlíci z cirkusu Gloria - Klíma Ivan
Moje zlatá řemesla - Klíma Ivan
 
 
cena původní: 154 Kč
cena: 137 Kč
Moje zlatá řemesla - Klíma Ivan

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist