<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Milan Kundera

NEVĚDOMOST
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Milan Kundera - Co zmůže literatura - Fořt Bohumil
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 263 Kč
Milan Kundera - Co zmůže literatura - Fořt Bohumil
Středoevropan Milan Kundera - Kubíček Tomáš
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 142 Kč
Středoevropan Milan Kundera - Kubíček Tomáš
Sedm kapitol o Milanu Kunderovi - Blahynka Milan
 
 
cena původní: 179 Kč
cena: 150 Kč
Sedm kapitol o Milanu Kunderovi - Blahynka Milan

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Recenze:

Po románech La lenteur a L´identité je toto třetí Kunderův román psaný francouzsky. Nizozemci však mají primát v tom, že překlad (Onwetendheid) vyšel dříve než francouzský originál (L´ignorance), a tak máme prostřednictvím nizozemštiny možnost zjistit s předstihem, o čem náš krajan píše a jaké jsou první kritické reakce na román tohoto v Nizozemsku populárního českého spisovatele. Na příběhu české emigrantky Ireny Kundera zkoumá, nakolik je možné vrátit se po letech v cizině domů. Rozvíjí se komedie plná omylů, kde pouze autor má přehled o tragikomických zápletkách a provází je komentářem. V recenzi románu (NRC Handelsblad, 1. února 2002) píše Arnold Heumakers: "(…) zamýšlí se tu nad Odysseou (velkým eposem o Návratu), nad nespolehlivostí paměti, nad ´zákony´ nostalgie a nad postupující západní civilizací, která mění hudbu ve všudypřítomný ´rámus´ a ze staré Prahy činí lacinou ´tanečnici´, jež se ´prapodivně svíjí ve světle reflektorů´. (…) Nikdo se nezajímá o zážitky navrátilců z exilu. Své původní místo by mohli zaujmout jen tehdy, pokud by se zřekli let prožitých v cizině. Ale to nelze, protože na té době právě nejvíc lpějí. Vzhledem k omezenému trvání lidského života se jim nedaří začít znovu. K tomu by musel člověk žít nejméně dvakrát tak dlouho, namítá Kundera, ale pak už nemůžeme mluvit o ´člověku´. ´Nic v jeho životě by už nebylo jako dřív: láska, ambice, city, stesk, vůbec nic.´ Chce tím vlastně říct, že právě specifická konečnost dodává lidskému životu charakter, štěstí i tragiku. (…) Kdo se hladce podřizuje všem změnám (…), potlačuje vědomí této konečnosti. (…) Je jasné, že Kunderovy sympatie jsou na straně těch, kdo se změnám podřídit nedokážou. To jsou skutečné oběti (…), oběti dějin, sebe sama a v neposlední řadě i oběti spisovatele. Postrkuje je na jejich tragické pozice jako pěšce po šachovnici. Ale v tom je současně síla Kunderova mistrovství: ať už je drží jak chce zkrátka, mají současně příležitost rozvinout se v živoucí postavy, které nás dojímají. Přes nevelký rozsah je tak Nevědomost mimořádně složitý román, nenapodobitelná mozaika příběhu a meditace skýtající dostatek látky k přemýšlení."

Magda de Bruin-Hüblová, 26.2.2002, www.iliteratura.cz

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist