<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jarmila Loukotková

POD MASKOU SMÍCH
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Recenze

Kartáginský otrok Publius Terentius Afer, narozený mezi druhou a třetí punskou válkou, byl v dětství vybrán spolu se synky nejbohatších rodin Kartága a poslán vítězným Římanům darem jako otrok. Jeho zajímavé a odvážné chování upoutalo pozornost římského senátora Terentia Lucana, který si ho později vybral za svého otroka.Terentius Lucanus objevil chlapcovo nadání a rozhodl se mu poskytnout vzdělání jako vlastnímu synu. Vyrůstal tedy v rodině nadaných a vážených lidí spolu s nevlastním bratrem Gáiem, kterého miloval jako vlastního. Gáius však nemohl unést chválu Afera a tak začal svého nevlastního bratra postupem času nenávidět. Gáius se začal před bratrem povyšovat, jak na veřejnosti tak i v soukromý, čehož si všiml i otec Lucanus a dal kartáginského chlapce na nějaký čas do domu, ke svému blízkému příteli Scipionovi.

Terentius Lukánus však nešťastnou náhodou umírá, ale před smrtí ještě stihne otroka Afera propustit na svobodu. Afer stále žije v domě Scipionově a v kruhu nejvzdělanějších mužů Říma se ještě vytříbí chlapcův talent, takže z malého otrůčka vyrostl nakonec jeden z nejslavnějších autorů římských komedií, píšící elegantní, vzornou latinou. Během svého života se poprvé zamiluje do krásné Popíllie, ale protože je propuštěným otrokem otec Popíllie si nepřeje, aby byly spolu a tajně ji provdá Gáiovi Terentiovi a odveze do Řecka. Mezitím se Publius nedobrovolně ožení se svoji nevlastní sestrou Favillou, se kterou má později dceru Terentiu.Jeho život se tak stává tragickým a i když se se svoji milovanou Popíllií tajně stýká, později na sebe oba zapomenou. Ve svém utrápeném životě však potká krásnou kartáginskou tanečnici Flammeu a zamiluje se do ní celým svým srdcem. Avšak jeho štěstí netrvá dlouho, protože se dozví, že už je odhlasována 3. punská válka - válka proti jeho rodné zemi.

Rozhodne se proto, že se vrátí do Kartága a bude za svou zemi bojovat. Před odjezdem se usmíří se svoji nechtěnou ženou Favillou a Flammeou.Ta však něco vycítí a když už loď vyjíždí a Publius tajně utíká z Říma do Kartága, na palubě se objeví Flammea. Jedou tedy společně do své země, aby ji naposledy spatřili v celé své kráse, ve svém bohatství a aby tam strávili poslední zbytek svého života dřív než, jak říká římský poslanec Kató Zásada, se Kartágo srovná se zemí!

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist