<<< Literární doupě
Literární doupě

Niccolò Machiavelli

ROZPRAVY O PRVNÍCH DESETI KNIHÁCH TITA LIVIA

kompletní kniha (e-book)

 

Úvahy o prvej dekáde Tita Livia - Machiavelli Niccolo
 
 
cena původní: 431 Kč
cena: 405 Kč
Úvahy o prvej dekáde Tita Livia - Machiavelli Niccolo
The Prince (Barnes & Noble Leatherbound Pocket Editions) - Machiavelli Niccolo
 
 
cena původní: 449 Kč
cena: 400 Kč
The Prince (Barnes & Noble Leatherbound Pocket Editions) - Machiavelli Niccolo
Vojenské umenie - Machiavelli Niccoló
 
 
cena původní: 340 Kč
cena: 303 Kč
Vojenské umenie - Machiavelli Niccoló

 

    1   >

 

 

Věnování

Niccolo Machiavelli zdraví Zenobia Buondelmontiho a Cosima Rucellaie.

Zdravím Vás a posílám Vám dárek. Pravda, jsem Vám dlužen víc, než tato kniha je to nejlepší, co Vám mohu poslat. Vyjádřil jsem v ní vše, co vím a co jsem si osvojil mnohaletým studiem událostí světa. Ani Vy, ani nikdo jiný ode mě nemůže víc žádat, a proto si nestěžujte, že Vám víc nedávám. Možná, že v tomto díle odhalíte chudobu mého ducha, moje vyprávění budete považovat za ubohé a můj úsudek za ještě horší, zjistíte-li, že jsem se třeba často mýlil. Nejsem si však jist, kdo na to má věší vinu, zda Vy, protože jste mě nutili napsat něco, co bych o vlastní vůli nikdy neudělal, anebo já, že Vás svým dílem neuspokojím.

Přijměte tedy knihu jako dar od přítele, kdy o hodnotě rozhoduje záměr dárce. Tím, že své úvahy věnuji Vám, snad se Vám odvděčím za všechna Vaše dobrodiní a sám se vyhnu obvyklému úskalí: spisovatelé svá díla většinou věnují vladařům a zaslepeni ctižá-dostí je vychvalují za vynikající vlastnosti, ačkoli by si zasloužili za lecjaký špatný úsudek i pokárat.

Nevybral jsem si vladaře, abych se vystříhal stejného omylu, nýbrž muže, kteří by pro své zkušenosti a ctnosti měli právo stát se prvními muži ve státě. Nevybral jsem si ty, kdo by mi mohli nabídnout pocty, bohatství a úřady, kdyby chtěli, nýbrž muže, kteří by tak bezpochyby učinili, kdyby mohli. Vždyť po zralé úvaze víme, že ctít a chválit musíme ty, kdo štědří jsou, a nikoli ty, kdo štědří nejsou, ale mohli by být. Musíme si vážit těch, kdo umějí vládnout, a nikoli takových, kteří vládnou, ale neumějí to. Proto spisovatelé více chválí Hierona Syrakuského jako soukromého občana než Persea Makedonského jako krále. Hieronovi k vládnutí chyběla jenom ta říše, kdežto Perseus měl pouze království.

Pokud na svém přání setrváte a moje názory Vám budou milé, nezapomenu dokončit dějiny, jak jsem slíbil. Žijte šťastně!

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist