NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Karl May


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Karl Friedrich May
[25.2.1842-30.3.1912]

Populární spisovatel dobrodružných příběhů především z Divokého západu a Orientu. Narodil se počátkem roku 1842 v saském Ernstthalu v rodině chudého tkalce.

Dětství prožil v neuvěřitelné bídě. Ve škole se projevil jako nadaný chlapec. Roku 1861 začal pracovat jako pomocný učitel v chudinské škole, ale brzy byl obviněn z krádeže, odsouzen do vězení a do konce života nesměl vykonávat učitelské povolání. Ocitl se na dně, bez přátel, bez budoucnosti. Proto se dopustil dalších drobných krádeží, někdy až komických. Jako recidivista strávil na nucených pracích a ve vězení mnoho let. Vězení opouští ve 32 letech, zdá se, že jeho život je v troskách. Ale vevězení měl čas na snění a přemýšlení, snil o velkých cestách za dobrodružstvím a bohatstvím a teď své sny začíná přepisovat na papír.

Karel May zemřel jako slavný a bohatý, ale kritizovaný a zatrpklý spisovatel 30. března 1912, v době, kdy se teprve chystal napsat nejvýznamnější část svého díla. V jeho Ville Shatterhand v Radebeurlu u Drážďan, kterou koupil roku 1896, bylo v roce 1928 zřízeno Muzeum Karla Maye, fungující dodnes.

Další životopisy: [1] [2] [3] 

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2021 Johanesville

TOPlist