<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Moliére

TARTUFFE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Recenze

Do rodiny měšťana Orgona přišel nuzný chudák Tartuffe, který si pána získal svou zbožností. Ve skutečnosti je to podvodník, jenž usiluje o jeho majetek. Marně se rodina od začátku snaží otevřít Orgonovi oči, aby viděl, že za pánbíčkařením se skrývá vypočítavost. Díky konfliktům v rodině se tak zbaví zbrklého Denise, jenž otci řekl o hostově snaze získat paní Elméru, je mu přislíbena Orgonova dcera Mariana, která je však zasnoubená s Valerou. Hloupý Orgon se tak rozzuří kvůli své dceři, že přepíše celý majetek na Tartuffa.

Aby paní svého muže přesvědčila o hostově proradnosti, schová jej pod stůl a do pokoje pozve samotného Tartuffa, jemuž vyzná lásku. Ten brzy začne přitakávat, pomlouvat Orgona a dotírat na Elméru. Konečně pán domu pozná, že pochybil a nemilého návštěvníka vyžene.

To ale ještě není konec, protože se své zaslepenosti vše přepsal na podvodníka, tudíž mu má být zabaven všechen majetek a navíc mu Tartuffe odcizil truhlu s dopisy, které si tu schoval nepřítel krále. Hroznou situaci dovede ke spravedlivému konci teprve zásah vyšší moci - panovníka, který nechá zločince zavřít a odpustí Orgonovi i jeho provinění s truhlou.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist