<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

David Morrell

RAMBO I
První krev

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 5 stran.]

 

Rambo kolekce 1-3 DVD -
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Rambo kolekce 1-3 DVD -
Bratrstvo kamene - Morrell David
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 311 Kč
Bratrstvo kamene - Morrell David
Vládce noci - Morrell David
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 266 Kč
Vládce noci - Morrell David

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

ČÁST PRVNÍ

Kapitola 1.

Jmenoval se Rambo. Mladík jako každý jiný. Stál u stojanu benzinové pumpy v Kentucky blízko Madisonu. Měl dlouhé a husté vousy, vlasy mu visely přes uši až za krk. Vztyčeným palcem se pokoušel stopnout auto, které právě odjíždělo od pumpy. Bylo pondělí, začínal nový týden. Kdo by ho v té chvíli viděl opřeného o pumpu, s plechovkou Coly v ruce a se spacím pytlem, převázaným provazem u nohou na asfaltovém chodníku, asi by ho nenapadlo, že už den poté ho bude honit většina policistů v Basalt County. A už vůbec by ho nenapadlo, že ve čtvrtek bude utíkat z vězení, v patách policii šesti okrsků a spoustu civilních občanů, kteří rádi střílejí. Kdo by ho viděl stát u té pumpy, otrhaného a zaprášeného, nikdy by neuhádl, co je Rambo zač a odkud vlastně přichází.

Rambo tušil, že se schyluje k maléru. A k pořádnému. Auto, které se pokoušel stopnout, mu skoro přejelo nohy, když vyrazilo od pumpy. Pumpař scvakl prkenici s benzinovými bloky, zastrčil si ji do kapsy a s úšklebkem pohlédl na stopy pneumatik v rozpáleném asfaltu u Rambových nohou. Z proudu vozidel na dálnici se najednou oddělil policejní vůz a zamířil k nim. Rambo se ještě podíval na vzorek té gumy, pak na policejní auto, a ztuhl.

"Ne, bože, teď ne! Teď chci mít pokoj..." Bíločerný křižník silnic měl na dveřích nápis ŠÉF POLICIE MADISON. Zastavil těsně u Ramba. Dlouhá anténa se ještě několikrát setrvačností zakývala. Policista za volantem se natáhl k protějším dveřím a zevnitř je otevřel. Spatřil Rambovy zablácené boty, ocvočkované džíny s otřepanými okraji a se záplatami na nohavici.

Jeho modrý sweatshirt s jelenicovou bundou byl upatlán něčím, co vypadalo jako zaschlá krev. Trochu zaváhal, když ho přejel pohledem a viděl zanedbané vousy a dlouhé vlasy. Ale to všechno mu nevadilo.

Bylo to něco jiného, co upoutalo jeho pozornost a nemohl přijít na to, co to bylo. Měl prostě nějaký divný pocit.

"Tak naskoč si," řekl.

Ale Rambo se ani nepohnul.

"Řekl jsem: Naskoč si!" opakoval muž důrazně a pak neutrálně dodal. "V takové bundě musí být příšerné horko." Ale Rambo netečně srkal svou Colu, rozhlížel se nahoru a dolů po dálnici, kde se míhala auta, jakoby koukal skrze policistu v autě, a dál stál na svém místě.

"Máš něco s ušima?" zeptal se policista. "Nastup, než mě rozzlobíš." Rambo ho pozorně sledoval. Oba, se vlastně prohlíželi navzájem. Stál s přimhouřenýma očima, jen kousek od velkého bílého blatníku. Kolem víček se mu dělaly mělké vrásky.

"Nekoukej na mě tak", řekl policista.

Ale Ramba ani nenapadlo uhnout pohledem. Šedá uniforma, horní knoflík košile rozepnutý, povolená kravata, košile na hrudi prosáklá ostrůvkem potu. Rambo se díval pozorně, ale nemohl rozeznat, jakou má policista pistoli. Pouzdro měl na levém boku, daleko od sedadla, jež mu tak neodbytně nabízel.

"Už jsem řekl", ozval se opět muž z auta. "Nemám rád, když na mě někdo takhle čumí.

"To jako já?" Rambo se ještě jednou rozhlédl, pak sebral ze země svůj spacák. Když vlezl do vozu, položil pytel mezi sebe a policistu.

"Čekal's dlouho?" zeptal se ten v uniformě.

"Hodinu. Od té chvíle, co jsem přišel." "Mohl jsi čekat ještě mnohem déle. Místní lidé tady vůbec neberou stopaře. Především takové, co vypadají jako ty. Je to i proti zákonu." "Vypadat jako já?" "Nedělej si srandičky. Myslím stopování je proti zákonu. Příliš mnoho lidí už vzalo na silnici stopaře, a chvíli na to byli oloupeni, někdy i zabiti. Zavři dveře." Rambo si dal dlouhý doušek Coly než udělal, co mu policista řekl. Podíval se na pumpaře, který stál pořád u stejného stojanu a šklebil se od okamžiku, kdy tu zastavil hlídkový vůz.

"Nemusíte se bát", řekl Rambo. "Já se vás nepokusím oloupit." "Nebuď směšný. Pokud sis nevšiml nápisu na dveřích, já jsem policejní šéf. Teasle. Wilfred Teasle. Ale stejně si nemyslím, že by ti moje jméno něco říkalo." Prosvištěl křižovatkou, právě když naskakovala oranžová.

Ulice se svažovala do doliny. Po obou stranách byly namačkané obchody jeden vedle druhého. Drogerie, zbraně a sportovní potřeby, lihoviny a desítky dalších. Úplně vzadu, za obzorem, se tyčilo pohoří. Vysoké a zelené, jen tu a tam prosvítala žlutá a červená barva, jak listy začaly pomalu umírat.

Rambo pozoroval stín mraku, který se plazil přes pás hor.

"Kam máš namířeno?" zaslechl Teaslovu otázku jako z dálky.

"Je to důležité?" "Ne. Nemyslím. Ani o to vlastně nejde. Ale přesto ještě jednou: Kam?" "Možná do Louisville." "A nebo také ne?" "Správně." "Kde jsi přespával? V lese?" "Taky." "Teď to ještě jde, předpokládám. Ale noci se ochlazují a hadi raději zalezou do nějaké díry, než by šli na lov. Ale poslouchej, jednou se takhle můžeš probudit se spolunocležníkem, který bude přímo prahnout po teple tvého těla." Minuli umývárnu aut, prodejnu hamburgerů s velikým nápisem Dr. Pepper. Do širokého výkladu pod firmou se dalo zajet přímo vozem.

"Podívej," řekl Teasle. "Postavili si tu boudu zrovna u hlavní silnice. Od té doby tu máme spoustu aut, troubících klaksonů, vandráků a plný chodník odpadků." Rambo srkal beze slova svoji Colu.

"Přivezl tě někdo z města?' zeptal se Teasle.

"Šel jsem pěšky. Pěšky až zdola." "To je mi tě líto. Ale tenhle kousek ti určitě pomůže, že jo?" Rambo zase neodpověděl. Věděl, co přijde. Přejeli most a zamířili do středu města. Na náměstí se tísnila další spousta obchodů.

Vpravo stála budova soudu.

"Jo, policejní stanice je právě vedle," řekl Teasle. Pak, jako by si to rozmyslel, ještě jednou objel náměstí a pustil se po silnici dolů.

Tam bylo jen málo domů, zato pěkných a výstavných.

Pak minuli šedé dřevěné domky, před nimiž si v prachu a špíně hrály děti. Mezi dvěma skalami proklouzl na výpadovku. Tam už nebyly žádné domy, jen pole se zlatou kukuřicí, dozrávající ve slunci. Hned za velkou cedulí NYNÍ OPOUŠTÍTE MADISON, JEĎTE DÁL OPATRNĚ opustil jízdní pruh a zastavil na přilehlém parkovišti.

"Dávej pozor," řekl.

"A vyvaruj se všech problémů," doplnil Rambo. "Je to tak?" "Správně. Na téhle silnici jsem tě naložil. Teď nemám náladu ztrácet čas vysvětlováním, jaké maléry dělají někdy chlapíci jako ty." Zvedl spací pytel ze sedadla, kam jej předtím položil Rambo jako pomyslnou hradbu mezi nimi, hodil mu jej do klína a natáhl se ke klice, aby mohl otevřít pravé dveře.

"A teď opravdu bacha!" Rambo pomalu vylézal z auta.

"Ještě se uvidíme," řekl, když byl venku a nechal zaklapnout dvířka.

"Ne," odpověděl Teasle otevřeným okénkem. "Doufám, že ne." Vyvedl svůj křižník opět na dálnici, otočil kola přes zelený dělící pruh a vraceje se k městu, spustil kvílící sirénu i světelné majáky na střeše.

Rambo se koukal, jak vůz mizí mezi skalami. Konečně dopil svou Colu, odkopl plechovku do příkopu a se spacím pytlem, přivázaným teď silným provazem k pasu, se vydal zpátky k městu.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist