Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

ÚVOD

Středověcí vyslanci katolické církve přinesli do Velké Británie kromě celého souboru biblických dějin i evropský univerzitní systém, postavený na řeckých a římských klasicích. Takové lidové pověsti jako pověst o králi Artušovi, Guyi z Warwicku, Robinu Hoodovi, o modré čarodějnici z Leicestru a králi Learovi, se považovaly za dost dobré pro lidové masy, ale knězi a příslušníci vzdělanějších vrstev už za časů prvních Tudorovců odkazovali mnohem častěji na mýty z Ovidia, Vergilia a školních výtahů o válce trojské. I když lze oficiální anglickou literaturu od šestnáctého do devatenáctého století skutečně pochopit jen ve světle řecké vzdělanosti, byly už v poslední době latina a řečtina odsunuty ve školách natolik do ústraní, že se dnes od vzdělaného člověka ani neočekává, že by věděl, kdo to asi byl například Deukalión, Pelops, Daidalos, Oinóné, Laokoón nebo Antigona. Běžné znalosti těchto mýtů se většinou čerpají z takových pohádkářských zpracování, jako jsou Kingsleyho Hrdinové a Hawthornovy Tanglewoodské povídky. Na první pohled se nedá říci, že by na tom příliš záleželo, protože poslední dva tisíce let bylo zvykem, že se nad mýty mávalo rukou jako nad bizarními a chimérickými výplody fantazie, okouzlujícím dědictvím z dětských let řeckého myšlení. Církev přirozeně snižuje jejich význam, aby zdůraznila větší duchovní důležitost bible. Přesto je jejich hodnota při studiu raných evropských dějin, náboženství a sociologie nedocenitelná.

„Chimérický“ je přídavné jméno odvozené od chimaira, což znamená „koza“. Před čtyřmi tisíci lety možná nepřipadala chimaira nikomu o nic bizarnější, než nám dnes připadá kterýkoli náboženský, heraldický nebo obchodní znak. Byla formálním složeným zvířetem: měla (podle Homéra) lví hlavu, kozí tělo a hadí ocas. Našla se i chimaira vytesaná na stěnách hetitského chrámu v Karchemiši a stejně jako obdobná složená zvířata - sfinx a jednorožec - byla zřejmě původně kalendářním symbolem. Každá ze tří částí představovala jedno z období posvátného roku Královny nebes, podobně jako trojice strun na její lyře, jak tvrdí Diodóros Sicilský. Tento starodávný rok o třech obdobích zkoumá Nilsson ve své knize Primitivní určování času (1920).

Jako skutečný mýtus lze však vedle chimairy zařadit jenom malou část tohoto obrovského chaotického souboru řeckých mýtů, který obsahuje i mýty přenesené z Kréty, Egypta, Palestiny, Frýgie, Babylónie a odjinud. Skutečný mýtus lze definovat jako rituální mim, prováděný při veřejných slavnostech, zhuštěný ovšem do zkratkového vyprávění. Takové mýty najdeme často zachycené na stěnách chrámů, na vázách, pečetích, pohárech, zrcadlech, truhlách, štítech, tapisériích apod. Chimaira a další příbuzné zvířecí znaky z kalendáře musely hrát přední roli v těchto představeních, která se zase spolu se svými ikonografickými záznamy a ústním podáním stala přední autoritou nebo základním dokumentem náboženských zvyklostí každého kmene, klanu nebo města. Jejich obsahem byly prastaré kouzelnické obřady, které posilovaly plodnost nebo stabilitu říše posvátné královny či krále - zdá se, že v celé řecky mluvící oblasti existovaly královny dříve než králové - a zároveň obsahovaly i opravy a dodatky, které vznikaly, jak to okolnosti vyžadovaly. Seznam v Lúkianově spise O tanci ukazuje na úctyhodný počet rituálních mimů, provozovaných ještě v druhém století n. l.; a Pausaniův popis chrámových kreseb v Delfech a řezbářské výzdoby na Kypselově truhlici prozrazuje, že ještě v téže době přežívalo nezměrné množství různorodých mytologických záznamů, po nichž dnes nezůstalo ani stopy.

(...)

 

(Robert Graves, Řecké mýty)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist