<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jiří Orten

STMÍVÁNÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Recenze

Ryby

Smutná nostalgická báseň, ve které básník chce vzít čas zpět. Chce se vrátit zpět do svých dětských let. Chce odejít od všeho zlého na světě. Básník nechce zemřít. Snaží se uniknout ze světa dospělých. Báseň se rýmuje, je melodická.

Smutné vyznání

básník říká dívce, že když přijde svítání, zapomene na něj. Vyzná se jí ze své lásky v dopise, který jí veřer pošle. Pak se básník obrací do budoucnosti, kdy bude dívka stará a bude chtít, aby ji miloval. Jenomže on už nechce. Tehdy dívka pozná, že ho miluje. Básník chtěl vyjádřit, že máme brát, dokud to jde. Další šance se už nemusí vyskytnout. Báseň je melodická, ale nerýmuje se.

Ohlédnutí

Popisuje zde, jak prší v lese. Vzpomíná na mládí, kdy se před deštěm neschovával. Rád stával v dešti. Naslouchal mu. V poslední sloce popisuje, co tenkrát dělala zvířata. Mladé vrány vypadly z hnízda a běžel k nim mraveneček. V básni se objevuje motiv smrti, soucit. Používá obkročný rým.

Hodnocení:

Skoro ve všech básních se básnk vrací do mládí. Jsou to nostalgické básně. Objevuje se motiv smrti a soucit. Mnohdy chtějí postavy něčeho dosáhnout.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist