<<< Literární doupě
Literární doupě

George Orwell
překlad: Kateřina Hilská

UVNITŘ VELRYBY A JINÉ ESEJE

recenze, ukázky

 

Dva eseje o komedii - Dvořáková Alena, MEREDITH George
 
 
cena původní: 229 Kč
cena: 192 Kč
Dva eseje o komedii - Dvořáková Alena, MEREDITH George
Orwell on Truth - Orwell George
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 251 Kč
Orwell on Truth - Orwell George
Orwell en Espana:
 
 
cena původní: 699 Kč
cena: 622 Kč
Orwell en Espana: "Homenaje a Cataluna" y otros escritos sobre la guerra civil espanola - Orwell George

 

    1   >

 

 

Recenze:

Pětisetstránková kniha zahrnuje eseje od roku 1931 až do konce autorova tvůrčího života v roce 1949 (zemřel po těžké nemoci v lednu roku 1950). S výjimkou předřazení eseje Proč píšu na začátek výboru, je zbytek esejů řazen chronologicky.

To působí někdy dost neobvykle, neboť za sebou následuje nesouměřitelné. Jednotlivé eseje mají zhruba od pěti do padesáti stránek a tématicky se dělí do několika skupin.

Rozsáhlé jsou eseje politické či politologické. Což se není čemu divit, neboť Orwell byl spisovatelem navýsost politickým a doba, ve které žil (nástup fašismu, druhá světová válka, začátek války studené, předzvěsti rozpadu britského imperia, ...) přímo volala po politických komentářích.

Dále je zde několik větších i menších esejů literárních o významějších spisovatelých, viděných leckdy dost originálním prismatem a bez piety či servítků. Takže i Čech si může udělat alespoň částečně obrázek, o čem se mluví (Dickens, Yeats, Kippling, A. Miller, Swift...) i když naše znalosti jejich literatury se od anglických liší vlivem různých výběrů a překladů. Například Kippling je pro nás především autor Knihy džunglí, pak Stopky a spol. a básně Když (If...). Ale jeho vlasteneckou poezii nijak asi neznáme.

Ještě větší problémy mám s reáliemi fejetonů, které pojednávají o různé okrajové a pokleslé kultuře - levných časopisech, detektivkách, kreslených pohlednicích. I v nich lze ovšem najít kousek zevšeobecnitelného postoje a leckdy opět kousek docela zajímavý a poučný.

Nu a konečně poslední kategorii činí “různé”. Směs esejů o dalších, vpravdě různorodých tématech.

Půvabné je, jak Orwell, levičák a socialista nemarxistického typu jasně dokazuje nesouměřitelnou ubohost kapitelistického hospodářství volného trhu ve srovnání s plánovitým hospodářstvím. Nedá se nic dělat, kapitalismus musí podlehnout. Z tohoto rozsáhlého eseje Lev a jednorožec: Socialismus a génius Anglie (1940) ocituji poměrně rozsáhlou část, neboť mám pocit, že si v ní vybereme i leccos na naši současnou situaci.

podle: Milan Tesař, 3.12.2000, ScifiWorld

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist