NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Edgar Allan Poe


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Edgar Allan Poe
[19.1.1809-7.10.1849]

Narodil se roku 1809 v Bostonu, v rodině kočovných herců. Rodiče ztratil záhy, otec alkoholik rodinu opustil a matka zemřela, když mu byly dva roky. Ujali se ho manželé Frances a John Allanovi, kteří pocházeli z bohaté rodiny obchodníků. V letech 1815–1820 studoval v Anglii, po návratu do USA vstoupil na univerzitu v Charlottesvillu, nepohodl se však s otčímem a utekl do Bostonu, kde uveřejnil svou první knihu básní Temerlan a jiné básně (1827) a vstoupil do armády. Po smrti paní Allanové se udobřil s otčímem a vstoupil do vojenské akademie ve West Pointu, odkud byl v roce 1831 vyhozen.

Pro nedostatek prostředků žil nějaký čas u své vlastní tety v Baltimore. Zde se rozhodl pro svou spisovatelskou dráhu, vyšel mu sborník básní a první povídka. V Baltimore se také Poe oženil se svou vlastní sestřenicí Virginií. Začal pracovat jako redaktor v různý časopisech, ačkoli jako redaktor dokázal zvednout náklad novin nebo časopisů, byl vždy později vyhozen pro opilství. Příběh Rukopis nalezený v lahvi (1833) vyhrál roce 1833 soutěž časopisu Baltimore Saturday Visitor.

Roku 1835 získává místo redaktora v Richmondu, zde píše články a kritiky, vydává román Příběhy Arthura Gordona Pyma z Nantucketu (1836). Po ztrátě zaměstnání nachází roku 1836 nové redaktorské místo ve Filadelfii. Zde se mu podařilo vydat povídku Zánik domu Usherů (1838) a o dva roky později soubor povídek Grotesky a arabesky (1840).

Úspěch představuje povídka Vraždy v ulici Morgue (1841), označovaná za první detektivní povídku vůbec. Roku 1842 publikuje Masku černé smrti (1842) a svou neslavnější prózu Jáma a kyvadlo (1843).

Opravdovou slávu mu přinese detektivní povídky Zlatý brouk (1843) a Černý kocour (1843). Následuje pobyt v New Yorku, kde napíše své životní dílo báseň Havran (1845), ke kterému se později vrátí statí Filozofie básnické skladby (1846).

Zatímco Havran a jeho rozbor filozofie básnické skladby ukazovaly velikost autorova nadání a intelektu, jeho životní dráha neodvratně směřovala ke katastrofě, zejména po Virginiině smrti. Poe fyzicky i duševně strádal, avšak nadále pracoval – přednášel, publikoval esej o Vesmíru Eureka (1848). Stačil se zasnoubit se dvěma ženami najednou. Poe upadl do zoufalé bídy, nakonec se rozhodl pro návštěvu tety v Baltimore, kde se zrovna konaly volby. Poa se zmocnila parta politických náhončích, kteří ho vodili opilého a omámeného drogami z jedné volební místnosti do druhé, kde ho nutili odevzdat hlas pro jejich kandidáta. Tuto šílenost Poe nepřežil, zemřel 7. října 1849 v baltimorské nemocnici. Jeho pohřbu se zúčastnili čtyři lidé. Náhrobní kámen, který měl být na hrob postaven, se po cestě rozbil.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Miguel Cervantes: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 78  59 Kč (-25%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Complete Tales and Poems of Edgar Allan Poe - Poe Edgar Allan
 
 
cena původní: 969 Kč
cena: 814 Kč
Complete Tales and Poems of Edgar Allan Poe - Poe Edgar Allan
In the Shadow of Edgar Allan Poe: Classic Tales of Horror, 1816-1914 - Klinger (ed.) Leslie S.
 
 
cena původní: 429 Kč
cena: 382 Kč
In the Shadow of Edgar Allan Poe: Classic Tales of Horror, 1816-1914 - Klinger (ed.) Leslie S.
Edgar Allen Poe: Classic Stories - Poe Edgar Allan
 
 
cena původní: 569 Kč
cena: 478 Kč
Edgar Allen Poe: Classic Stories - Poe Edgar Allan

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist