<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Saroyan
překlad: Zdeněk Urbánek

ODVÁŽNÝ MLADÝ MUŽ NA LÉTAJÍCÍ HRAZDĚ
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Odvážný mladý muž na létající hrazdě - Saroyan William
 
 
cena původní: 238 Kč
cena: 200 Kč
Odvážný mladý muž na létající hrazdě - Saroyan William
Hry a aktovka - Saroyan William
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 201 Kč
Hry a aktovka - Saroyan William
O neumírání - Saroyan William
 
 
cena původní: 248 Kč
cena: 208 Kč
O neumírání - Saroyan William

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1   >

 

Recenze:

Kniha povídek, která poprvé vyšla 15.10.1934. Saroyanova první vydaná kniha je zároveň pro něho nejvíce charakteristická. Je zajímavé, že tento živelný spisovatel začíná svou první knihu výčtem pravidel psaní. Jsou sice poněkud neobvyklá, protože říkají, že spisovatel si nemá všímat pravidel, která ukládají jiní, a má zapomenout na všechny, kdo vůbec kdy psali, ale přesto jsou to pravidla. Saroyan si je ukládá sám a dodržuje je.
Povídka Odvážný mladý muž na létající hrazdě byla napsána už na podzim 1933, tedy v době nejhlubší hospodářské krize v Americe.

Obsah povídky: Mladík je oblečen, má kravatu i oholenou tvář. Zcela se probudil z divokého snu a je připraven vyjít do ulic, aby se pokusil najít nějakou práci. Ve strouze objevil minci – centík, za který si nemohl koupit nic, přesto byl šťastný, že je chudý – ale bylo strašné mít hlad. Vzpomněl si, že potřebuje jíst, ale neměl ani chleba a v parku nebyl plevel, který by se dal uvařit jako špenát. Kdyby měl práci, mohl by vydělat aspoň trochu peněz, koupil by si jídlo – vybrané pochoutky – ale hlavně: koupil by si život. Byl napůl mrtev hlady.
Drobná úřednice mu řekla, že žádná práce pro něho není. To samé mu řekli i na dalších místech. Nevadilo mu to, dokonce neměl ani pocit, že by se ho to mělo týkat. Šel tedy do knihovny, kde hodinu četl, ale udělalo se mu mdlo a musel odejít na vzduch.
Do svého pokoje přišel kolem poledne. Uvařil si kávu a chtěl psát prózu na papír, který ukradl v obchodě, ale nebylo co říci. Vyleštil centík. Bylo mu špatně, a proto se nedalo dělat nic jiného než spát. Pak rychle a elegantně, s půvabem muže na létající hrazdě, opustil svoje tělo.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist