<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Shakespeare

MARNÁ LÁSKY SNAHA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Marná lásky snaha - Shakespeare William
 
 
cena původní: 160 Kč
cena: 142 Kč
Marná lásky snaha - Shakespeare William
Complete Works Of William Shakespeare - Shakespeare William
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 266 Kč
Complete Works Of William Shakespeare - Shakespeare William
Gesammelte Werke: William Shakespeare - Shakespeare William
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 266 Kč
Gesammelte Werke: William Shakespeare - Shakespeare William

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Recenze

Král Navarry Ferdinand se spolu se svými třemi přáteli Longavillem, Dumainem a Berownem dohodli na paktu, že se po tři roky budou věnovat pouze studiu filosofie, a při tom nepohlédnou na jedinou ženu. Všichni vřele souhlasí s přísnou dohodou až na Berowna, který si plně uvědomuje její nesplnitelnost. Na dvůr krále totiž přijíždí princezna Francie se svými dvorními dámami, aby vyřídila finanční nesrovnalosti mezi oběma státy. Protože král úmluvu podepsal, nesmí princeznu pustit na půdu zámku, a proto ji nechá bydlet na poli. Ta tedy využije příležitosti k malé pomstě, když se všichni pánové zamilují do přítomných dam.

Ve stejné době musí pánové řešit problém s dvorním šaškem a služkou Jacquenettou. Byl s ní totiž přistižen, ačkoli se zákaz týká všech. Všichni přítomní nad jeho věrolomností moralizují a zapřísahají se, že by se jim to určitě nestalo včetně španělského maršálka, který případ nahlásil, ale jejich pravé úmysly se brzy osvětlí. Berowne pošle jedné z dvorních dam milostný dopis, ke své smůle jej však dostane Jacquenetta, jíž byl určen jiný dopis od maršálka. Při jedné příležitosti se stane, že nejdříve Berowne vyslechne milostnou zpověď krále, zatímco je skryt. Pak přijde Longaville a vyzná se před schovaným králem a poslední Dumain taktéž. Jediný Berowne se jim směje, protože porušili slib, ale nakonec je také usvědčen dopisem, který přinese Jacquenetta. Poté, co všichni čtyři poznali, že jsou na tom stejně, rozhodli se dvořit dámám společně. Převléknou se za Rusy, ale dámy se jim pouze vysmějí a udělají z nich dokonalé hlupáky. Mladíci poznají, že princezna je měla pouze na pobavení. Atmosféra se mezi nimi celkem uklidní, tudíž si při následné hře, v níž účinkují dvořané Navarry ve směšných rolích, mohou dělat z herců srandu a přitom se i sblížit.

Idylu večera však přeruší zpráva o smrti francouzského krále. Král s přáteli by rád měl princeznu a její dámy u sebe, ale ony musí odjet zpět kvůli smutku. Jejich snahy se zdají marné, dokud jim dívky nezadají práci, jíž se mají po celý rok věnovat, aby se konečně poučili a své paní si zasloužili.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist