NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Clifford D. Simak


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Clifford Donald Simak
[3.8.1904-25.4.1988]

Clifford Donald Simak - fotografie
[1] [2] [3]

Přední americký spisovatel vědecko-fantastické literatury a novinář Clifford D. Simak se narodil roku 1904 v Millville (Wisconsin). jako syn Johna Lewise a Margarety (roz. Wisemanové). Jak napovídá samotné jméno, Simakovi předci pocházeli z Čech.

Simak se nikdy nepovažoval za profesionálního spisovatele, ale za žurnalistu, což bylo povolání, kterému se věnoval celý svůj produktivní věk. Novinařinu vystudoval na University of Wisconsin. V roce 1929 začal jako reportér v malém regionálním žurnálu The Iron River Reporter. Ve stejném roce se i oženil s Agnes Kuchenbergovou, se kterou měl dva syny. O tři roky později začal pracovat pro McGuiffon Newspaper z Kansasu. Díky tomu procestoval Iowu, Dakotu a jiné typicky zemědělské státy. Možná zde našel své zalíbení pro venkovský život. Nakonec Simak skončil v roce 1939 v Minneapolis Star a Tribune na různých postech, především v technických rubrikách a zpravodajství, a zůstal tam až do svého odchodu do důchodu roku 1976.

Do světa science fiction vstoupil Simak povídkou The World of the Red Sun, kterou uveřejnili v roce 1931 v prosincovém čísle časopisu Wonder Stories. Následně napsal další čtyři povídky, ale poté dobrovolně přestal psát, protože tehdejší magazínová tvorba SF se svými space operami mu přestala vyhovovat. Výjimkou byla pouze novela The Creator z roku 1935, která pro svůj námět byla vydána v druhořadém časopisu Marvel Tales. K sci-fi se vrátil až roku 1938 po nástupu legendárního Johna Campbella jr. na post šéfredaktora časopisu Astouding Science Fiction. Říkal: "Pro Campbella psát můžu, ten se nespokojí s tím průměrem, co teď vychází, ten bude chtít něco nového."

Simak za svůj život napsal kolem 30 sci-fi románů a 130 povídek z tohoto žánru. Do češtiny byl však přeložen jen zlomek jeho díla. Řada Simakových povídek byly vydána jako součást různých antologií.

V Simakových prózách se objevují obvyklé hrozby – mimozemšťané, různé formy bytí, nové možnosti existence. Ale jeho příběhy nám říkají: není se čeho bát. Lidstvo, podle Simaka, může splnit naděje v něj vkládané, najde-li v sobě dost moudrostí, pochopení, soucitu a tolerance vůči všemu živému.

Clifford Simak je držitelem titulu Nebula Award Grand Master – Velmistr žánru – udělovaným Science Fiction Writers of America. Třikrát rovněž získal uznávané ocenění Hugo a po jedné z cen Nebula, Locus Poll, Analog a International Fantasy Award. Simak bezesporu patřil k hlavním průkopníkům žánru science fiction.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 124  81 Kč (-35%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2021 Johanesville

TOPlist