<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Eduard Štorch

LOVCI MAMUTŮ
Román z pravěku

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 3 stran.]

 

Lovci mamutů - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 329 Kč
cena: 280 Kč
Lovci mamutů - Štorch Eduard
Osada Havranů - U Veliké řeky - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 254 Kč
Osada Havranů - U Veliké řeky - Štorch Eduard
Minehava - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Minehava - Štorch Eduard

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

DÍL PRVNÍ
NA BŘEHU DYJE

MORAVA JE KRÁSNÁ ZEMĚ A MILUJE SLUNCE. VŠECKA SE K NĚMU NACHYLUJE. NEJVYŠŠÍ HORY MÁ NA SEVERU, NEJVĚTŠÍ NÍŽINU NA JIHU. UPROSTŘED SE ZVEDÁ DIVUPLNÝ KRAS; V NĚM DUNÍ KRÁPNÍKOVÉ JESKYNĚ A ZEJÍ HLUBOKÉ PROPASTI, VŠECHNY VODY MORAVSKÉ ZEMĚ UBÍHAJÍ PO SVAHU K JIHU. TEPRVE NA SAMÝCH HRANICÍCH SE ŘEKY SPOJUJÍ V JEDEN MOHUTNÝ PROUD. PRÁVĚ ONEN KRAS TO NEPŘIPUSTIL DŘÍVE. KRAS ROZDĚLUJE MORAVU NA DVĚ VELIKÉ KOTLINY: V ZÁPADNÍ POLOVINĚ ZEMĚ SBÍRÁ VŠECKU VODU KŘIVOTOKÁ DYJE, VÝCHODNÍ POLOVINA DÁVÁ SVOU VODU ŘECE MORAVĚ. OBĚ ŘEKY SE PAK SBÍHAJÍ DALEKO NA JIHU V KRAJINĚ BAŽINATÉ. SAMO PRADÁVNÉ JMÉNO „MORAVA“ ZNAMENÁ „MOKŘINU“, POSLEDNÍ VELIKÝ OBLOUK MOCNÉ DYJE OBTÉKÁ VÁPENCOVÉ VRCHY PAVLOVSKÉ, JEJICHŽ HŘEBEN VYSTUPUJE SRÁZNĚ NA ČTYŘI STA METRŮ Z OKOLNÍ NÍŽINY, POD PAVLOVSKÝMI VRCHY NA BŘEHU DYJE JE OSADA DOLNÍ VĚSTONICE, DNES SVĚTOZNÁMÁ; LEŽÍ NA MOCNÉ VRSTVĚ ŽLUTÉ CIHLÁŘSKÉ HLÍNY. V TAMĚJŠÍ CIHELNĚ NALEZLI R. 1924 MNOŽSTVÍ PRADÁVNÝCH ZVÍŘECÍCH KOSTÍ, NEJVÍC MAMUTÍCH, A KAMENNÝCH ÚLOMKŮ PAZOURKOVÝCH. TEN NÁLEZ SVĚDČÍ, ŽE TU POD PAVLOVSKÝMI VRCHY NA BŘEHU ŘEKY BÝVALO KDYSI OBROVSKÉ TÁBOŘIŠTĚ PRAVĚKÝCH LOVCŮ, SNAD NEJVĚTŠÍ NA SVĚTĚ.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist