<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Eduard Štorch

BRONZOVÝ POKLAD
náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Bronzový poklad - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 254 Kč
Bronzový poklad - Štorch Eduard
Osada Havranů - U Veliké řeky - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 254 Kč
Osada Havranů - U Veliké řeky - Štorch Eduard
Lovci mamutů - Štorch Eduard
 
 
cena původní: 329 Kč
cena: 280 Kč
Lovci mamutů - Štorch Eduard

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

Na Vltavě

Stálá krůpěj i žulu vydlabe a stálý proud i tvrdou skálou prorazí. Veliká řeka Vltava sto tisíc let hlodala v horninách svého koryta a odnášela kal na sever.

I obnažila se terasa Letné.

Mocná řeka narazila na tvrdé skály křemencové, i uhnula oklikou maninskou, ale od Podbaby tekla opět dále na sever. Tehdy prvnípralidé oživili krajiny západní a jižní Evropy a snad i sem se zatoulala tlupa divokých lovců.

Nových padesát tisíc let.

Vltava se zarývala do ložiska Letné a odplavovala štěrk i písek. Řečiště se prohlubovalo, hladina klesala - zprvu pomaleji, ale čím více se tekoucí vody spojovaly v jedno mohutné řečiště, tím rychleji, až nakonec bylo patrno snížení vodního koryta ojeden decimetr za sto let. Dnes teče Vltava už víc než sto metrů pod svou prvotní hladinou...

Když tu pravěcí lovci pronásledovali stádo sobů a činili nástrahy ohromným mamutům, tekla Vltava ještě dvacet metrů nad nynějším řečištěm. A když se v utěšené pražské kotlině, plné ostrovů, říčních ramen a bujného porostu, usazovali první stálí obyvatelé v nuzných vesničkách, leskla se vltavská hladina osm metrů nad nynějším proudem.

A Vltava hlodala ve svém korytě nepřetržitě a decimetr za decimetrem se v běhu staletí zarývala do tvrdého lože. Lidé doby kamenné pásali tu svá dobytčí stáda a na skrovných políčkách pěstovali chudé obilí a len.

Staletí a tisíciletí zapadla do hlubiny věků. Vymílací činnost vltavského proudu prohloubila dno řečiště o další metry. Hladina veliké řeky nebyla již ani pět metrů nad nynějším povrchem - ani čtyři metry - ani tři metry...

Kmeny usedlé na březích krásné řeky navštěvovali v té době obchodníci, kteří sem přinášeli z jižních zemí skvělý zlatožlutý bronz. Ženy snily o bronzových náramcích a jehlicích. Muži obětovali vše, aby dosáhli touženého bronzového nože, oštěpu, dýky, nebo dokonce pádného meče, neboŤ se jim nevyrovnala stará zbraň kamenná, ať byla sebedovedněji připravena. Lidská kultura o krok postoupila. Skončila se doba kamenná a v našich zemích zvítězila doba bronzová.

Vltava šuměla svou odvěkou píseň lidem doby bronzové a bez odpočinku hloubila své lože milimetr za milimetrem.

Ještě více než půl třetího metru tvrdé horniny musila vymlít, aby na svých březích spatřila moderní lidi ve století páry, elektřiny, rádia, letadel...

Co asi uvidí, až její vody někdy poplynou další metr pod nynější úrovní?

Najde tu lidstvo šťastné, žijící v míru a bratrské lásce?

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist