<<< Literární doupě
Literární doupě

Rex Stout
překlad: Alice Vavřínková

POSTUP ČÍSLO TŘI

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Křečkosaurus rex - O´Donnell Tom
 
 
cena původní: 149 Kč
cena: 140 Kč
Křečkosaurus rex - O´Donnell Tom
Křečkosaurus rex - O'Donnell Tom
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 211 Kč
Křečkosaurus rex - O'Donnell Tom
Rex Deus - Wallace-Murphy Tim
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 266 Kč
Rex Deus - Wallace-Murphy Tim

 

   1   >

 

 

I.

Když jsem poprvé spatřil Miru Holtovou - bylo to ve chvíli, kdy jsem otvíral domovní dveře a ona vystupovala těch sedm schodů na verandu -, už tehdy představovala problém, i když jen nepatrný ve srovnání s tím, co pak následovalo.V tu chvíli jsem byl zrovna nezaměstnaný. Během těch let, co jsem pracoval pro Nera Wolfa a žil pod jeho střechou, jsem odešel sám od sebe a dostal vyhazov asi tak ve stejném počtu případů, řekněme třicetkrát nebo čtyřicetkrát. Většinou jsme pouze upouštěli přetlak, ale několikrát jsme to mysleli víceméně vážně, a toho zářijového pondělního večera jsem toho měl skutečně po krk. Jako hlavní chod se k večeři podávala vepřová dušená na pivu, o níž jak Wolfe, tak Fritz vědí, že se bez ní docela dobře obejdu. Přesunuli jsme se z jídelny do kanceláře, Fritz přinesl kávu, Wolfe ji nalil a já řekl: "Mimochodem, slíbil jsem Andersenovi, že mu zavolám a potvrdím schůzku na zítřejší dopoledne." A Wolfe řekl: "Ne. Zrušte to." Vzal si knihu, kterou právě četl, Dnešním Ruskem od Johna Gunthera.

Usadil jsem se ve svém křesle a podíval se na něho přes jeho stůl. Jelikož váží sedminu tuny, vypadá vždy mohutně, ale když se chová odmítavě, vypadá ještě mohutněji. "Myslíte si, že je možné," zeptal jsem se ho, "aby ta vepřová nadýmala?"

"Jistěže ne," pravil a otevřel knihu. Kdybych byl velbloudem a ta kniha byla to příslovečné poslední stéblo, slyšeli byste, jak mi zlomila hřbet. Věděl zatraceně dobře, že ji neměl otvírat, dokud jsme nedopili kávu. Postavil jsem šálek na stůl. "Uvědomuju si," pravil jsem, "že si v poslední době lebedíte. Účet v bance je tučný, vystačí na několik měsíců na plat pro Fritze, Theodora i mě a na plno vepřových dušených na pivu. Můžete si taky přikoupit další orchideje k těm deseti tisícům, co už máte. Dokonce uznávám, že soukromý detektiv má právo odmítnout případ, ať už k tomu má důvod, anebo ne. Ale jak jsem vám řekl už před večeří, toho Andersena znám a on mě požádal o přátelskou službu, abych mu domluvil čtvrthodinku s vámi, a já mu řekl, aby přišel zítra v jedenáct dopoledne. Jestli jste se rozhodl, že už nebudete pracovat, abyste neplatil příliš vysoké daně, dobrá, stačí, když mu řeknete ne. Bude tady v jedenáct." Držel knihu otevřenou a díval se do ní, ale hovořil. "Víte velice dobře, Archie, že se mnou musíte schůzky konzultovat dopředu. Dlužil jste tomuto muži laskavost?""Dlužím mu ji teď, kdy o ni požádal a já řekl ano."

"Dlužil jste mu ji předtím?"

"Ne."

"Pak jste zavázán, ale já nikoli. Jelikož bych tu práci nepřijal, plýtvali bychom jeho i mým časem. Zavolejte mu, aby nechodil.

Řekněte mu, že mám jiné závazky." Tak jsem odešel. Připouštím, že při některých jiných příležitostech znamenal můj odchod pouze hrozbu, abych jím zatřásl a přiměl ho k rozumu, ale tentokrát ne. Když se mezek vydá určitým směrem, nemá smysl ho obracet. Otočil jsem se jako na obrtlíku, popadl svůj blok, napsal na něj číslo, odtrhl stránku, vstal, přešel k jeho stolu a podal mu ji. "To je Andersenovo číslo," řekl jsem mu. "Jestli nemáte čas mu zavolat, aby nechodil, může to udělat Fritz. Já jsem tady skončil. Dneska přespím u známých a zítra si přijdu pro své věci." Pozvedl na mě oči od knihy. "Fuj," pravil. "Souhlasím," řekl jsem. "Naprosto." Otočil jsem se a vypochodoval ven. Neříkám, že když jsem si bral z věšáku v hale klobouk, byla má životní dráha naplánována na příštích dvacet let dopředu, či dokonce na příštích dvacet hodin. Wolfe vlastnil dům, ale ne všechno v něm, jelikož nábytek do svého pokoje ve třetím poschodí jsem si přivezl a zaplatil sám. Bude muset počkat, než najdu místo, kam ho nastěhuju, ale zítra si vezmu své šaty a další věci. Přijdu si pro ně před jedenáctou a zjistím od Fritze, jestli má přijít někdo jménem Anderson, nebo by byla lepší taktika přijít odpoledne a zjistit, jestli byl Anderson uveden a dostalo se mu té jeho čtvrthodinky? Jak jsem se zabýval tímto problémem a otevíral přitom dveře, byl jsem okamžitě postaven před další. Po schodech vystupovala na verandu jakási žena.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist