<<< Literární doupě
Literární doupě

Miloslav Švandrlík

DRACULŮV ŠVAGR

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 4 stran.]

 

Draculův švagr - Švandrlík Miloslav
 
 
cena původní: 189 Kč
cena: 189 Kč
Draculův švagr - Švandrlík Miloslav
Miloslav Okál - Škoviera Daniel
 
 
cena původní: 338 Kč
cena: 317 Kč
Miloslav Okál - Škoviera Daniel
Miloslav Topinka - Topinka Miloslav
 
 
cena původní: 246 Kč
cena: 204 Kč
Miloslav Topinka - Topinka Miloslav

 

   1   >

 

 

Předmluva

Jelikož nejsem ranní ptáče, neměl jsem příležitost spatřit svou knihu Draculův švagr na knihkupeckých pultech. Než jsem tam doskákal, čtyřicetitisícový náklad zmizel, jakoby ho spolkla některá ze záhrobních příšer. Druhé vydání nebylo povoleno, neboř byla právě odstartována normalizace. Za to mnozí začali proti strašidlům brojit, pokládajíce je za rafinovanou ideologickou diverzi.

Mnohé rozlítila již Nepraktova obálka. Ačkoliv malíř na nátlak cenzury přioděl zakusovanou krasavici apartní košilkou, stihl ho hněv prudérního funkcionářstva. Byl pasován na autora pornografií, což ale přijal spíše jako poklonu.

Text knihy byl napaden z mnoha stran. Především se ozvali skalní materialisté, kteří nesouhlasili s existencí upírů, vlkodlaků a duchů. Ředitel ostravského dolu z obavy, aby jeho podřízení nezačali věřit v permoníky, mi poslal brožuru o dialektickém a historickém materialismu. Draculova švagra nazval zákeřným útokem na marxistické učení.

Početný houfec milovníků pořádku byl zdrcen úlohou, kterou hrají v knize příslušníci veřejné bezpečnosti. Zmrskání policisty Krocánka v sadomasochisiickém doupěti považovali za urážku bezpečnostních sil v čele s jejich zakladatelem Dzeržinskim. Příběhy zkrátka neobnášely socialistickou realitu a podbízely se měštáckým elementům.

Přesto kniha neupadla v zapomnění a zejména filmaři se pokoušeli o uvedení některých příběhů na Jilmové plátno nebo na televizní obrazovku. Podařilo se to pouze Polákům, ale program katowické televize se mi nepodařilo chytit. Takže jsem byl nucen počkat celé čtvrtstoletí na režiséra Smyczka, který některé povídky (celkem 12) natočil pro televizi Nova.

Nabídka na knižní reedici mě uvedla do jistých rozpaků. Kladl jsem si otázky: "Jak obstoji tyto povídky vedle drsných amerických hororů? Nebudou už pouze směšné?" Doba, kdy při jejich čtení, jak napsal kritik Rudého práva "Stydla krev v jelitech", přece jen dávno minula. Doba je přece jen mnohem drsnější a naivní útlocitní upíři, nebo jiní démoni, už třeba nevyděsí ani bojácné stařenky za pečlivě uzamčenými dveřmi svých příbytků.

Leč je rozumné se přesvědčit. Kniha se prý stále čte a tak si to můžeme vyzkoušet. Já se bojím stále a velice rád.

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist