<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

J.R.R. Tolkien
překlad: František Vrba

HOBIT
aneb Cesta tam a zase zpátky

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 2 stran.]

 

Je tam, je tam, je tam čert! - Brindová Eva
 
 
cena původní: 89 Kč
cena: 89 Kč
Je tam, je tam, je tam čert! - Brindová Eva
Fenomén J. R. R. Tolkien - Duriez Colin
 
 
cena původní: 192 Kč
cena: 171 Kč
Fenomén J. R. R. Tolkien - Duriez Colin
Tolkien Blu-ray -
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Tolkien Blu-ray -

 

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

   1   >

 

 

 

Toto je hodně starý příběh, z doby, kdy byly jazyky i písmo docela jiné než naše dnešní. Pro znázornění tehdejších jazyků jsem použil angličtinu.

Runy bývaly písmo původně používané k tesání nebo vyškrabování do dřeva, kamene či kovu, a tak byly tenké a hranaté. V době, kdy se odehrál náš příběh, je pravidelně používali jen trpaslíci, zejména pro soukromé nebo tajné záznamy. Jejich runy jsou v této knize představovány anglickými runami, které dnes zná jen málokdo. Srovnáte-li runy na Throrově mapě s přepisem do latinky (s. 23 a 52), můžete abecedu rozluštit a přečíst si runový nápis nahoře. Na mapě se vyskytují všechny běžné runy kromě pro X. Místo J a V se používá I a U. Pro Q žádná runa neexistovala (použijte KV) a pro Z také ne (místo toho jsem použil trpasličí runu ). Některé runy zastupují dvě novodobá písmena, například TH. Tajné dveře nesly označení D . Ze strany na ně ukazovala ručička a dole bylo napsáno:

 

Dvě poslední runy jsou iniciály Throra a Thraina.

 

Toto jsou měsíční runy, které přečetl Elrond:

 

Světové strany na mapě jsou označeny runami, přičemž východ je nahoře, jak je na trpasličích mapách obvyklé. Ve směru hodinových ručiček tedy čtěte V (ýchod), J (ih), Z (ápad), S (ever).

 

V překladu češtinu; totéž platí pro přepis runového písma. (Pozn. překl.)

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist