NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Oscar Wilde: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 307  169 Kč (-45%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

3. Příchozí z temnot

Temná postava vstoupila do světla. Neznámý muž byl snad o něco starší než pan Enward. Na hlavě měl nízký cylindr, vězel v dlouhém lustru a na rukou měl velké jelenicové rukavice. Kolem krku měl obtočenou huňatou kanárkově žlutou šálu a na předloktí měl zavěšen pevně zavinutý deštník, ačkoliv hustě sněžilo.

"Moje auto mělo na silnici nehodu, asi míli odtud," pravil cizinec mírným hlasem, jako by se omlouval. Bylo zřejmé, že nic netušil o mrtvole, která ležela před autem. "Mýlím se, domnívám-li se, že totéž potkalo i vás?"

"Policistu jste nepotkal?" zeptal se pan Enward.

"Policistu?" opakoval cizinec překvapeně. "Ne, žádného policistu jsem neviděl."

"Jel tím směrem, odkud jste přišel - na koni... jízdní policista," vysvětloval pan Enward překotně. "Řekl, že se brzy vrátí. Jmenuji se Enward - advokát - advokátní firma Enward, Caterham a Enward."

"Velmi mne těší," zamručel cizinec. "Známe se ostatně. Jmenuji se Reeder. R, dvě E, D, E, R - Reeder."

"Snad ne ten proslulý detektiv Reeder? Hned jsem si myslil, že jsem vás již někde viděl... jaká náhoda!"

Ustoupil ze světla a ze stínu padl jeho zrak na hromádku lidského těla, ležící na silnici. Přistoupil k němu, sklonil se nad ním, z kapsy vyňal silnou baterku a její paprsky nasměroval do obličeje mrtvého muže. Nic však nenasvědčovalo v jeho zádumčivé tváři, že by byl tím vším poděšen nebo překvapen.

"Hm", zamručel.

Povstal, oprášil si sníh z kolena, chvíli šmátral po všech kapsách, konečně nalezl skřipec, nasadil si jej na nos a zadíval se na advokáta.

"Hm - velmi podivné. Právě jsem totiž k tomu pánu šel," pravil.

Pan Enward vytřeštil oči.

"Vy také? I já jsem se ho chystal navštívit! Znal jste ho?"

Pan Reeder chvíli přemítal.

"Ne... neznal. Nikdy jsem se s ním nesetkal."

"Ten mladý muž vedle mne je písař, pan Henry Green".

Pan Reeder se lehce uklonil.

"Stalo se to tak..." začal pan Enward a pak podal panu Reederovi podrobné a barvité vylíčení, které započalo onou chvílí, kdy byl doma zavolán k telefonu a na žádost pana Wentforda se rychle oblékl. Vylíčil, co mu dalo práce, než motor auta nastartoval a jak se cestou zastavil pro svého písaře Henryho.

Pan Reeder vzbuzoval dojem, že ani neposlouchá. V jednu chvíli vystoupil z okruhu oslňujícího světla a zadíval se po silnici směrem, kudy policista odklusal. Pak se sklonil nad mrtvolou a znovu si ji pečlivě prohlížel, většinou se však procházel po silnici a ve sněhu pátral svojí elektrickou svítilnou, přičemž pan Enward mu byl stále v patách, dokud neskončil své obšírné vypravování.

"Je mrtev... myslím, že je mrtev, viďte?"

"Hm... ještě jsem neviděl nikoho, kdo by byl víc mrtev než teď on," pravil pan Reeder mírným hlasem. "Řekl bych s veškerou úctou a ohledy, že je - eh - neobyčejně dokonale mrtev."

Pohlédl na hodinky.

(...)

 

(Edgar Wallace, Plíživá smrt)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist