NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 176  106 Kč (-40%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

V těch letech jsme vyvolávali různé slavné postavy z minulosti, abychom se podívali, co byly zač. To bylo uprostřed dvanáctých let, asi tak od roku 12 400 do roku 12 450. Povolali jsme Caesara a Antonia a samozřejmě také Kleopatru. Pozvali jsme Freuda, Marxe a Lenina k jednomu stolu, aby si mohli popovídat. Zhmotnili jsme Winstona Churchilla, který nás zklamal (příliš pil a šišlal), a Napoleona, který byl velkolepý.

Desetitisíciletí naší historie jsme vykrádali kvůli tomuto sportu.

Ale v druhé půlce tisíciletí nás tato zábava začala nudit. Uprostřed dvanáctých let jsme se nudili skoro pořád. A tak jsme začali vyvolávat postavy z mýtů, bohy a hrdiny. Bylo to romantičtější a my jsme právě žili v jednom z romantických období.

Byl jsem na řade, abych sloužil jako správce v Chrámu člověka, kde byl zhotoven Stroj, takže jsem u toho mohl být od samého začátku. Dohled nad Strojem měl Leor Tvůrce. To on vyrobil stroje, které vyvolaly z minulosti skutečné postavy, a tento nový Stroj byl jen nepatrně odlišný. Pro Leorův talent nebyl Stroj překážkou. Vložil pouze jiná data, ale podstatný proces rekonstrukce zůstal stejný. Leor si vždy byl jist svým úspěchem.

Leorův nový stroj měl krystalové antény a stříbrné stěny. V jeho nitru byl ve dvanáctistěnném lůžku uložen gigantický krystal smaragdu. Platinové podpěry Stroje vrhaly na stěny stříbřité odlesky.

„Obyčejná dekorace.“ svěřil se mi Leor. „Mohl jsem tu skříň udělat černou, ale hrubost už vyšla z módy.“ Stroj zabral celý Pavilón nadějí v severním křídle Chrámu Člověka. Zakrýval sice nádhernou mozaikovou podlahu, ale vrhal stříbřité odrazy na vyleštěný povrch výstavních vitrín. Někdy kolem roku 12 570 Leor oznámil, že je připraven Stroj spustit.

Připravili jsme to nejpříhodnější počasí, ztišili jsme větry, západní jsme o kousek odklonili a všechny mraky jsme poslali daleko na jih. Na oblohu jsme vyslali další dva měsíce, abychom mohli pod nimi protančit celé noci a znovu a znovu opěvovat Leorovo jméno. Přicházely sem tisíce lidí z celé zeměkoule a rozkládaly si stany na velké pláni před Chrámem Člověka.

Nastalo opravdové vzrušení, průzračný vzduch doslova přetékal napětím.

Leor provedl poslední úpravy. Ve výboru literárních konzultantů se rozpoutaly hádky kvůli pořadí rekonstrukcí. Konečně jsme zvolili datum první zkoušky a pro větší efekt jsme oblohu zbarvili do purpurova. Většina z nás si k této příležitosti vzala svá nejmladší těla, ale byli i takoví, kteří chtěli  vypadat v přítomnosti těchto postav z úsvitu věků co nejdospěleji.

„Začnu kdykoliv si budete přát.“ řekl Leor. Lidé se rozhovořili. Konferenciér Peng pronesl svůj obvyklý srdečný proslov na úvod. Prokurátor Pluta, který také přijel na návštěvu, gratuloval Leorovi k využití jeho vynálezů a Nistim vyzval ze svého titulu hlavního metabolitika každého z účastníku k dosažení vyšší úrovně. A pak mě Mistr obřadu vyzval, abych pronesl úvodní řeč. Chtěl jsem odmítnout, protože jsem velmi špatný řečník, ale řekli mi, že je to moje povinnost, abych jako správce Chrámu vysvětlil lidem, co je třeba.

(...)

 

(Robert Silverberg, Když nás mýty opustily)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist