NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 176  106 Kč (-40%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

Kapitola 10.

V den, kdy Mary Stuart odjížděla z New Yorku, se naposledy zastavila v obývacím pokoji a rozhlédla se. Rolety byly stažené, závěsy zatažené, klimatizace vypnutá a v bytě začínalo být teplo.

Poslední týden panovala úmorná vedra. Včera večer jí volala Alyssa z Holandska, na cestách s pěti přáteli se měla báječně a Mary Stuart ji podezřívala, že prožívá první opravdovou lásku.

Přála jí to a stále ještě byla trochu posmutnělá z toho, že přišly o příležitost procestovat společně Evropu.

Několikrát také mluvila s Billem. Tvrdě pracoval, a když mu řekla, že jede do Wyomingu, zarazilo ho to. Nechápal proč a domníval se, že by měla jet na Martha's Vineyard nebo do Hamptonu k jejich přátelům, jako to udělala na Den nezávislosti. Její přátelství s Tanyou Thomasovou nikdy příliš neschvaloval.

A nešlo mu do hlavy, proč chce jet do nějakého rančhotelu. Navíc si nikdy nemyslel, že má Mary Stuart nějakou zvláštní zálibu v koních. Říkal tolik věcí, které by ji dříve donutily, aby to ještě uvážila, ale tentokrát ji nijak neovlivnily. Chtěla strávit dva týdny s Tanyou na ranči. Chtěla být se svou přítelkyní, povídat si s ní a ráno se dívat na hory. Náhle si uvědomila, že potřebuje odjet a přehodnotit svůj život, a pokud to Bill nechápe, je to jeho problém. Je v Anglii na dva měsíce a nechtěl ji tam vzít, takže nemá právo ji zrazovat od toho, co chce udělat. Toho práva se vzdal v okamžiku, kdy jí řekl, že ji nechce mít v Londýně.

Letos se vzdal ještě dalších věcí, úmyslně nebo jinak, a ona si to musí pořádně promyslet. Nedovedla si představit, že by se vrátila do stejného vztahu, který mezi nimi vznikl. Nedokázala by žít v dusné, neradostné atmosféře bez lásky, kterou Bill vytvořil.

A přestože tu noc před jeho odjezdem v něm na okamžik objevila jeho staré já, nic nevzbuzovalo naději, že ho na konci léta zase najde. Nebo jestli vůbec někdy.

Začínalo jí docházet, že to, co mezi nimi kdysi bylo, je pryč, a patrně navždy. Zvažovala, jestli to, co místo toho zbylo, má cenu udržovat. Nedovedla si však představit, že by se k němu zase vrátila a že by spolu opět žili tímto způsobem. Nemluvili by, neobjímali se a nedotýkali. Přišli o své sny i životy, o víc než pouze o Todda. V mnoha ohledech cítila, že to tak je. A odjezd do Wyomingu je v podstatě útěkem od minulosti a pokusem zjistit, jestli pro ni a Billa existuje ještě nějaká možnost.

Když se rozhlížela po bytě, na okamžik měla pocit, jako by jejich bývalý život opouštěla napořád. Už to nikdy nebude, jak to bývalo. Nikdy se nevrátí k člověku, který ji v posledním roce nechal tak zoufalou a opuštěnou. Buď se vrátí k muži, jak ho znala dřív, nebo se nevrátí vůbec. A v obou případech si chtěla promyslet, jestli má nebo nemá navrhnout Billovi, aby prodali jejich byt. Přesto nic nebude jako dřív.

Vyhlídky na to, že ve svém věku bude opět sama, ji děsily.

Ale to, že s ním zůstane v hrobce, kterou pro ně oba vybudoval, považovala za daleko horší osud. Prošla chodbou a na dlouho se zastavila před pokojem, který patříval Toddovi. Závěsy byly pryč a přehoz i pokrývky v čistírně. Všechno odstranila. Nic tady po něm nezbylo. To, co ještě zůstalo, je v jejím srdci a vzpomínkách.

(...)

 

(Danielle Steelová, Ranč)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist