NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 176  106 Kč (-40%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

Náhodná ukázka:

KAPITOLA XV

Neznámý pachatel položil pumu na stůl a spojil ji s vedením elektrického osvětlení. Kdyby Jiggs byl napřed vstoupil do pokoje a teprve pak otočil vypínačem, nemohl uniknout smrti.

Z ulice k němu doléhaly signály požárních vozů, když procházel chodbou, posetou troskami. Na schodišti se setkal s ředitelem hotelu. Byl bledý a sotva mocen slova.

"Byla to jenom puma," řekl Jiggs. "Projděte pokoji a podívejte se, nebyl-li někde někdo raněn."

Naštěstí byly pokoje v tuto denní dobu prázdné. Jeho vlastní obývací pokoj byl přímo nad hotelovou šatnou. Její strop byl promáčknutý, ale šatnář vyvázl s nepatrným šrámem.

Když požárníci uhasili nevelký oheň a odjeli, Jiggs si prohlédl svou ložnici. Zeď byla proražená, a zubatá díra ve stěně ukazovala místo, kde stávala skříň.

"Nebudu mít moc práce s balením," řekl Jiggs filosoficky.

Chtěl zavolat Scotland Yard, ale žádný z hotelových telefonů nefungoval.

Před budovou se nakupil velký dav - a dav byl v tuto chvíli nebezpečná kulisa. Jiggs vyšel z hotelu zadním východem, našel telefonní budku a zavolal Terryho:

"Vzal byste do podnájmu nebydlícího amerického policajta, jenž vlastní ohořelé pyžama a pošramocený kartáček na zuby?"

Jiggs mu dal adresu hotelu a Terry prohlásil, že si pro svého podnájemníka přijede.

"Jeďte zadem," varoval ho Jiggs. "Před portálem je velká sešlost goril."

Snad přeháněl, ale - jak Terrymu později vyložil - umí jedna automatická opakovačka v rukách odborníka být stejně nebezpečná jako padesát pistolí. Jeli do Scotland Yardu, a Jiggs si vezl skrovné zbytky své cestovní výstroje.

"Tak už tu máme ananasy," řekl cestou Jiggs. "Byl jsem zvědavý, jestli se s nimi vytasí." "Když říkáte ‚ananasy', míníte pumy?" "Když říkám ,ananasy', míním pumy," přisvědčil Jiggs vážně. "Přesněji řečeno: ruční granáty zvlášť upravené. Patří ke gangsterské výzbroji."

Potom se jeho tvář rázem rozjasnila. "Vlastně mi složili poklonu. Ti vagabundi si myslí, že něco znamenám! Kdo to vyšetřuje?" dodal nečekaně.

"Tetley," řekl Terry. "Wembury ho vzal do Yardu a svěřil mu referát zvláštních úkolů. Tetley je svým způsobem docela mazaný," dodal Terry, "a má více méně slušné výsledky. Pro moje gusto je trochu příliš zámožný, ale mohl se k tomu majetku dostat slušným způsobem."

"Jistěže mohl," přisvědčil Jiggs ironicky. "Ale to, co má dnes - to je nic proti tomu, co bude mít za tři měsíce. Jestli mu to projde, - ale to je velmi pochybné."

Později večer dopravili detektivové do Scotland Yardu úlomky pumy a předložili je odborníkům.

"Príma materiál - bezvadně zpracovaný," prohlásil Jiggs. "Oni mají někde v Londýně továrnu, ale plášť pumy byl odlitý v Americe. Myslím, že to potvrdí i vaši chemici, až udělají rozbor."

Tetley, jenž přinesl zlomky pumy do kanceláře, podal krátké a ne příliš informativní hlášení. Nikdo neviděl nikoho vcházet do pokoje, a pokojská, jež tam tři čtvrtě hodiny před výbuchem uklízela, nezhlédla nic podezřelého.

(...)

 

(Edgar Wallace, Když gangsteři ovládli Londýn)

 

Zapojte se do našeho nového diskusního fóra!
Diskuse o autorech, knihách a jazycích, čtenářský deník, amaterská tvorba, bazar knih, možnost hlasování atd.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist