<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ludvík Vaculík

SEKYRA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Sekyra - Vaculík Ludvík
 
 
cena původní: 253 Kč
cena: 225 Kč
Sekyra - Vaculík Ludvík
Cup of Coffee with my Interrog - Vaculík Ludvík
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Cup of Coffee with my Interrog - Vaculík Ludvík
Cesta na Praděd - Vaculík Ludvík
 
 
cena původní: 252 Kč
cena: 224 Kč
Cesta na Praděd - Vaculík Ludvík

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Sekyra byla poprvé vydána roku 1966 je považována za vrcholné dílo Ludvíka Vaculíka.

Celý příběh se odehrává trochu zmateně a neoznámeně se v něm prolínají tři časové roviny života hlavního hrdiny a jeho příbuzných a přátel. Ten první úsek se odehrává v dětství, kdy je to ještě malý kluk a tatínek se snaží zabezpečit rodinu. Stavějí dům, ale nemají dostatek peněz na uživení. A tak se táta rozhodne odjet do Persie, aby vydělal nějaké peníze a mohl nimi splatit všechny dluhy.

Po tom, co se vrátí, začíná jejich život znovu nabírat obrátky a tím i začíná druhý a mnohem zajímavější část jejich dětství. Po příjezdu táty domů asi každý zaznamenal, že se změnil. A nebyla to jenom malárie, co si s sebou přivezl. Pozměnil své názory a to mělo dopad i na jeho chování a postoj vůči ostatním. Dříve komunismu sice věřil, ale teď i se svou manželkou vstoupí do Strany a rozvíjí si představy, jak to teď všechno bude vypadat. To, že by mohly být mylné nebo že by ho mohly zklamat, ho vůbec nenapadá. A taky proto odevzdá své pole. Brzy se však velice v tomto režimu zklame a pozná, že nefunguje všechno tak, jak to komunisté slibovali. Toto životní zklamání na něj má velký vliv. Uvědomuje si, že to, čemu doopravdy velice věřil, v podstatě vůbec neexistuje. Všechno to jsou pouhé sliby, které se mu pomalu ale jistě rozplynuly. V důsledku tohoto zklamání, ale i smrti své manželky zanedlouho umírá.

Třetí část příběhu zahrnuje autorovy vzpomínky z doby, kdy se vrátil do prostředí, ve kterém vyrůstal. Po příjezdu z Prahy na vesnici prochází krajinou, která v tomto příběhu sehrála také velice důležitou roli, vzpomíná si tam na zážitky z dětství. Uvědomuje si, jak těžký život měl jeho otec. Vždy si ho vážil a myslel si, že dělá všechno správně. Ale teď je mu jasné, jak velkou chybu tehdy udělal. Nakonec jede navštívit svého bratra řidiče. Stejně jako kdysi mnohokrát s tatínkem, tak teď s bratrem jdou krást dřevo. A stejně tak se jim to úspěšně podaří.

Pochopit děj tohoto příběhu je mnohokrát velice obtížné, ale myslím si, že to ani není tak důležité. Ten se stává pouhým pozadím nejdůležitější myšlenky. Hlavním cílem Vaculíka asi bylo ukázat všem, co tehdy znamenal a jaké účinky na lidi měl komunistický režim. Jak dokonale dokázal oklamat a hodně lidem také naprosto zničit život.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist