<<< Literární doupě
Literární doupě

Kurt Vonnegut Jr.
překlad: David Hájek

HOKUS POKUS

náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize můžete listovat pouze v rozmezí 4 stran.]

 

Hokus pokus - jr. Kurt Vonnegut
 
 
cena původní: 288 Kč
cena: 242 Kč
Hokus pokus - jr. Kurt Vonnegut
Serving The Servant: Remembering Kurt Cobain - Goldberg Danny
 
 
cena původní: 449 Kč
cena: 377 Kč
Serving The Servant: Remembering Kurt Cobain - Goldberg Danny
No není to krása ? - jr. Kurt Vonnegut
 
 
cena původní: 198 Kč
cena: 166 Kč
No není to krása ? - jr. Kurt Vonnegut

 

   1   >

 

 

POZNÁMKA REDAKTORA

Autor této knihy neměl k dispozici papír jednotného formátu a kvality. Psal v knihovně obsahující zhruba osm set tisíc svazků, které nezajímaly nikoho jiného. Většinu z nich nikdo nikdy nečetl a pravděpodobně číst nebude, nic mu tedy nebránilo vytrhat z nich nepotištěné listy pro vlastní potřebu. On to však neudělal. Proč, to nikdo neví. Ať už k tomu měl jakýkoli důvod, psal tuto knihu tužkou na všechno od hnědého balicího papíru po zadní strany navštívenek. Nezvyklé oddělování pasáží v kapitolách - čarami - označuje konec jednoho kusu papíru a začátek dalšího. Čím kratší je pasáž, tím menší byl kus papíru.

Nabízí se otázka, zda autor, pátrající v odpadcích po všem, na co by se dalo psát, nedoufal, že si tím získá pověst pokorného či duševně vyšinutého člověka, neboť ho čekal soud. Stejně tak je ovšem možné, že začal psát z náhlého popudu, na nejrůznější cáry papíru, které byly zrovna po ruce, aniž měl tušení, že z toho vzejde kniha. Není vyloučené, že se mu pak zalíbilo pokračovat cár za cárem, jako kdyby každý z nich byl láhví, kterou je třeba naplnit. Když popsal jeden, bez ohledu na jeho velikost, možná došel k přesvědčení, že napsal vše, co se o tom či onom napsat dalo.

Všechny stránky očísloval, aby nebyly žádné pochyby o tom, že navazují, ani o jeho naději, že někdo, koho nezastraší jejich pochybný vzhled, je bude číst jako knihu. Po pravdě řečeno, jak se blíží k závěru, říká tu a tam, se stále větším sebevědomím, že vlastně píše knihu.

Objevuje se zde několik kreseb náhrobního kamene. Autor udělal pouze jednu takovou kresbu. Ostatní jsou kopie originálu, podle všeho obkreslené na průsvitné kousky papíru proti sluncem ozářenému oknu knihovny. Na každý náhrobek napsal několik slov a v jednom případě udělal jen otazník. Na vytištěné stránce to však nevyšlo příliš dobře, a tak byly ony nápisy provedeny tiskacím písmem.

Autor je zodpovědný za psaní některých slov s velkým písmenem, a to i na místech, kde by pečlivý redaktor rád viděl malá. A stejně tak se Eugene Debs Hartke z neznámých důvodů rozhodl nechávat raději samotná čísla, než je vyjadřovat slovy: například "2" místo "dva", kromě případů, kdy stojí na začátku věty. Možná měl pocit, že čísla rozmělněná do písmen ztrácejí hodně na síle.

Po dlouhém rozvažování jsem prakticky všechny jeho výstřednosti označil výrazem, který, jak mi kdysi řekl jeden spisovatel, je nejposvátnějším slovem nakladatelova slovníku. Tím slovem je "platí".

 

K. V.

 

 

 

Toto čistě fiktivní dílo je věnováno památce muže jménem:

 

EUGENE VICTOR DEBS

1855-1926

 

"Dokud existuje nižší třída,
patřím do ní. Dokud existuje
zločinecký živel,
jsem jeho součástí.
Dokud se najde jediná duše
ve vězení, nejsem svobodný."

 

   1   >

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist