<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Oscar Wilde

LADY FUCKINGHAM
kompletní kniha, e-book

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

Byl to počátek neobyčejné senzace u literárním světě, když nedlouho před první světovou válkou důstojný pán Jonathan O'Tooley objevil na půdě své stařičké fary v Tweeddlewynnu u hrabství Limerick (Luimneach) zvetšelý rukopis podepsaný jakýmsi Sebastianem Melmothem.

Bohabojný reverend tehdy zalistoval v zaprášeném svazku a upřímně se zhrozil. V prvním hnutí mysli chtěl rukopis vrhnout do plamenů u krbu, neboť text, to byla pustá prasárna, byť duchaplná. Avšak reverend O'Tooley byl moudrý a rozvážný muž a rukopis posléze odevzdal literárním vědcům z Irské univerzity u Baile Átha Cliathu. Tak byla světu objevena prozaická prvotina Oscara Wilda.

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde se narodil roku 1856 jako syn irského lékaře Williama Wilda a excentrické básnířky J. F. Elgeeové, která své pozoruhodné výplody zveřejňovala pod výmluvným pseudonymem Speranza. Je nanejvýše pravděpodobné, že mladý Wilde se při psaní Lady Fuckinghamové nechal šťastně inspirovat některými pasážemi z proslulého deníku své matky, který se později bohužel nenávratně ztratil.

Lady Fuckinghamová, jak se zjistilo následným bádáním, byla poprvé uveřejněna anonymně na pokračování u prvních patnácti číslech pokoutního měsíčníku britské smetánky THE PEARL, A Journal of Facetiae and Voluptuous Reading, který vycházel tajně od července 1879 do konce roku 1880 u Londýně bez udání vydavatele, a jak se záhadně objevil, tak i záhadně zanikl. Nikdo z nezasvěcených ani netušil, že Lady Fuckinghamová je prvotina potomního "enfant terrible", jehož oficiální první knížka nazvaná prostě Básně vyšla pak roku 1881.

Wilde ke konci svého krátkého života (zemřel 1900 v Paříži) užíval pseudonymu Sebastian Melmoth a svůj starý rukopis Lady Fuckinghamová podepsal zřejmě v nostalgickém zadumání nad povedeným dílkem svého raného mládí.

Voloďa Miljuchin

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist